Voleybolda Opposite Ne Demek? Ne Anlama Geliyor?

Voleybolda opposite nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından ve bazı kavramlardan söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca opposite kavramından söz edeceğiz.

Voleybolda Opposite Ne Demek?

Voleybolda opposite, pasör çaprazı anlamına gelmektedir. Pasör çaprazı gerçekten de pasörün çaprazında yer alan oyuncudur. Pasör çaprazı genellikle 2 numaralı alanda yer almaktadır. Oyuncunun takım arkadaşları ile bir uyum içerisinde oyun oynaması oldukça önemlidir. Pasör çaprazı genelde diğer oyuncuları yönlendirebilme ve takımın seri oynamasını sağlayabilme özelliği taşımaktadır. Opposite, özellikle pasör servis atışı kullanırken pasörün yerine geçmektedir. Bu sayede takımın pasör pozisyonu boşta kalmaz ve hücumda geri düşünmez. 

 Pasör çaprazları her türlü pazı atabilen, pas yetenekleri oldukça gelişmiş oyunculardır. Bu sayede takımın hücumunun gelişmesi sağlanmaktadır. Voleyboldaki en önemli şeydir. Takım hücum sayesinde sayı kazanabilir. Opposite, ayrıca iyi zıplayabilen ve blok yapabilen oyuncular arasından seçilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Milli Teknik Direktör Yılmaz Göktekin

Pasör çaprazının İngilizce karşılığı, opposite’dir ve doğrudan ‘çapraz’ anlamına gelmektedir. Pasör çaprazı anlamına karşılık gelmektedir. Yabancı kanallarda veya videolarda oyuncuların mevkileri opposite olarak gösterilebilir. Bu, oyuncunun pasör çaprazında oynadığını göstermektedir. Pasör çaprazları, voleybolun en kritik mevkisinde görev alan oyunculardır. Hücum anlamında takımlarının en efektif parçalarıdır. Pasör çaprazları, pasörlerin oyunda olmadığı zamanlarda oyun kurucu olarak da görev alabilirler.

İlginizi Çekebilir:  Işın Çelebi Adaylıktan Çekildi

Kaynak: The Opposite in Voleyball (liveabout)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi