Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan: Tren Kazalarında TCDD’nin Kusuru Yok

13 Aralık 2018 Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren Kazasının üzerinden 3 hafta sonra konuyla ilgili olarak  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’dan sıra dışı bir açıklama geldi. Turhan, tren kazalarında TCCD’nin kusurunun olmadığını ifade etti. 

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili Özgür Özel’in son tren kazası ve önceki yıllara ilişkin ölümlü tren kazalarına yönelik soru önergesine cevap veren Bakan Turhan, 2018 yılı içinde meydana gelen 8 ölümlü kazadan araştırma ve inceleme yapılan dört kazada TCDD’nin herhangi bir kusurunun olmadığını sözlerine ekledi. Turhan ayrıca incelemesi devam eden dört kaza tahkikatının ise sürdüğü kaydedildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, hemzemin geçitlere yönelik iyileştirme çalışmaları neticesinde 2003 yılı öncesine oranla kaza sayısında %88; can kaybında ise %76 azalma meydana geldiğini söyledi. 

Soru önergesine cevap olarak yukarıdaki ifadelere yer veren Turhan’a Özgür Özel ise bakanlığın suçu ölenlere attığını belirterek “tahkikatı tamamlanan 4 kazada TCDD’nin kusurlu bulunmamış olması, yapılan tahkikatın ne kadar güvenilir olduğu sorusunu akıllara getirmektedir” diye konuştu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir