Kelimeler

Umarsızca Nedir? Ne Demektir?

Umarsızca nedir? Ne demektir? Anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “umarsızca” kelimesinden, anlamından, kökeninden, cümle içi kullanımından ve kullanım alanlarından söz edeceğiz. 

Umarsızca Nedir? Ne Demektir? 

Toplumun büyük bir kısmının yanlış kullandığı kelimelerden biri olan umarsızca, yaygın olarak kullanılan “umursamadan” anlamından farklı olarak “çaresizce” anlamına gelmektedir. 

Kelimenin kökeni, um’dan gelir. Ummak, kelimesi de bu kökten türemiş bir kelimedir. Fakat umarsızca kelimesi şu anlamlara gelmez:

  • Önemsemeden,
  • Umursamadan,
  • Ciddiyetsiz bir şekilde

Fakat umarsızca kelimesi, toplumun büyük bir çoğunluğu tarafından yanlış kullanılan ve “umursamadan” anlamında toplum lügatında yer edinen bir kelime olmuştur. 

Umarsızca Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

İnsan her şeyini kaybederse, elindeki son şeyi kaybetmemek için umarsızca mücadele eder.
Stefan Zweig
Amok Koşucusu, Stefan Zweig
Sayfa 69

Dilimizde bu kelimeler için “galat-ı meşhur” ifadesi kullanılır. Yani, yanlış kullanımı doğrusunun önüne geçmiştir. Fakat bazı dilbilimcilere göre “dil, bozularak ilerlediğinden” galat-ı meşhur lügat-ı fasihten evladır”. Yani bir kelimenin yanlış kullanılması, doğru kullanımından (fasih) evladır, iyidir. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi