Underrated ve Overrated Nedir? Ne Demek?

Underrated ve Overrated. Eğer sosyal medyada çokça gezinen biriyseniz bu iki kelimeyi, İngilizce bu iki sözcüğü duymamak, görmemek elde değil. İlla bir yerlerde bir şekilde karşınıza çıkabiliyor. Türkçe tam olarak karşılığı nedir? Var mıdır? Kapı gibi Türkçe karşılıkları olmasına rağmen tek kelimeyle açıklanamadığı için halkımız kısa fakat İngilizce olan versiyonunu kullanmayı tercih ediyor. Dil bozularak ilerler diyerek işin içinden sıyrılmaya çalışıyoruz. Peki Underrated ve Overrated Nedir? Türkçe Karşılıkları Nelerdir?

Overrated

Kısaca balon. Mevcut yer ve pozisyonunu, değerini hak etmeyen; başkaları tarafından şişirilmiş olan film, dizi, müzik, kitap, yiyecek, içecek, giyecek, telefon, aksesuar, yaşam tarzı, ülke, kişi, siyasi akım, tablo, ressam, sıvı sabun markası, dil, olay, gelişme ve durumların hepsi için kullanılan bir sözcüktür. Her şey için kullanılabilir. Mesela bir film vardır. Herkes hakkında konuşur; şöyle iyiydi de böyle muhteşemdi diye ama film tam bir balondur veya tam bir çöp niteliğindedir. Bu durumu açıklamak için tırnak içinde Overrated kelimesi kullanılmaktadır. Genellikle ahalinin sırf “hava civa” olsun, ortamlarda şeklim olsun, cool olayım diye yaptığı, izlediği, okuduğu şeylerdir. İktisada kayacak olursak “Snob Etkisi’dir”. Yani malumunuz Züppe Etkisi.

Underrated

Gelelim bir diğerine “Underrated.” Sınıfta başarısını en yakın arkadaşı hariç hiçbir kişiye kanıtlayamamış öğrenci için ne güzel bir tabir. Öğrencide iş vardır yani kumaşı sağlamdır ama ne öğretmeni şans verir ne de sınıf arkadaşları tarafından silkelenir. Yani değeri bilinememiştir. Overrated evin şımarık çocuğu; Underrated evin şimdi pek sevilmeyen ama gelecekti gurur kaynağı çocuğudur.

Üstten direkt kopyalamak suretiyle; film, dizi, müzik, kitap, yiyecek, içecek, giyecek, telefon, aksesuar, yaşam tarzı, ülke, kişi, siyasi akım, tablo, ressam, sıvı sabun markası, dil, olay, gelişme ve durumların hepsi için kullanılan bir sözcüktür.

Kısaca Overrated ve Underrated kelimelerinin anlamı budur. Kayda değer bir şeyler bulamayıp en aşağı yani buraya inenler için tanımı bir de sona ekleyelim. Yanlışlık olmasın.

Overrated: Balon. Değeri abartılmış.
Underrated: Bitcoin. Sonradan değeri anlaşılan. Hak ettiği değeri görmeyen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting