Üvez Nedir? Ne Demek? Nasıl Bir Hayvandır?

Üvez ne demek? Üvez ne anlama geliyor? Üvez nasıl bir hayvandır? 

Üvez Nedir? 

Üvez veya sivrisinek. Genellikle bataklık veya su kenarlarında yoğun olarak yaşayan, ince uzun yapılı bir tür sinek. Isırığıyla vücutta  kaşıntı, kızarıklık ve şişme gibi türlü yan etkiler meydana getiren sivrisinekler, çeşitli türleri olan bir hayvandır. 

Üvez kelimesi ise daha çok İç Anadolu ve Doğu Anadolu’da yaşayan halk tarafından sivrisineklere verilen bir isimdir. Diğer sivrisinek türleri ile arasında ise herhangi bir fark bulunmamaktadır. 

İlginizi Çekebilir:  Kaplumbağa Çilek Yer mi?

Üvez, vücutla temasa geçtiğinde tende farklı değişimlere ve yan etkilere neden olur. En yaygın yan etkileri ise kısaca şunlardır:

• Kızarıklık,

• Şişme,

• Kaşıntı 

• Morarma 

• Bunlara bağlı meydana gelen hastalıklar.

Üvezler, ağız kısımlarında bulunan iğnemsi yapıdaki organlarıyla vücuttaki muhtelif yerleri ısırır ve bu ısırıklar bazen tehlikeli olabilirler. 

İlginizi Çekebilir:  Telgraf Çiçeği Kedilere Zararlı mı?

Salgın hastalıklar, sivrisinekler (üvez) gibi hayvanlarla daha çok yayılma ve daha kapsamlı bir alana yayılabilirler. Geçmişte bazı salgın hastalıklar, sivrisinekler vasıtasıyla daha geniş bir alana yayılmışlardır. 

Sıtma, veba gibi hastalıklar üvez gibi asalak hayvanlar ile daha geniş bir alana yayılabilirler. Bunun örneği olarak Afrika’da bazı bölgelerde halkın önemli bir kısmının benzer hastalıklarla yaşamını yitirmesi gösterilebilir. 

İlginizi Çekebilir:  Ateş Böcekleri ve Soğuk Işık

Sivrisinekler (üvezler) sıcak ve nemli alanlarda daha çok üreme imkanı bulurlar. Üvezlerin sıcak yaz günlerinde daha çok karşımıza çıkmasının nedeni de budur. Öte yandan yapıları gereği sivrisinekler soğuk ortamda etkisizlerdir. 

Kanatlı ince uzun yapılı sivrisinekler, özellikle ısı ve ışık kaynağına daha çok yaklaşırlar. Mesela bir ateş yandığında veya bir telefonun flaş ışığı açıldığında sivrisineklerin kaynağa doğru yönlenmesinin nedeni de budur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi