Uykuda Ağız Şapırdatma Neden Olur?

Uykuda ağız şapırdatma durumunun ilk sebebi ağız kuruluğundan ileri gelir. Bu sebeple bu yazımızda uykuda şapırdatma probleminin asıl sebebini detaylı olarak inceleyeceğiz.

Geceleri hiç derin bir uykudan ağız kuruluğu ile uyandınız mı? Ağız kuruluğu veya kserostomi, ağzınız açıkken uyumak kadar basit veya ilacın bir yan etkisi kadar karmaşık bir şeyden kaynaklanabilir. Gece dudak şapırdatmanızın temelinde ne olabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Şapırdatma Sebebi olan Ağız Kuruluğu Belirtileri

Ağız kuruluğu, tükürük bezlerinin ağzı nemli tutmak için yeterli tükürük üretmemesi kadar basit olabilir. Tükürük, dişlerinizdeki kalıntıları yıkamanın ve diş minesini yeniden mineralleştirmenin anahtarıdır. Çok azı ile diş çürümesi riski altında olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Basur (Hemoroid) İshal Yapar mı?

Boşluk riskinizi artırmanın yanı sıra ağız kuruluğu rahatsız edici olabilir. Geceleri ağız kuruluğu yaşıyorsanız, göze çarpan bazı sabah belirtileri şunlardır:

 • Ağzınızda yapışkan bir his
 • Kalın veya lifli tükürük
 • ağız kokusu
 • Kuru veya boğaz ağrısı
 • Çatlamış veya çatlamış dudaklar
 • ağız yaraları
 • Değişen tat duygusu


Xerostomia Neden Olur?
Geceleri ara sıra ağız kuruluğu vakası sadece dehidrasyona bağlı olabilir, ancak yaş, tıbbi durumlar ve alışkanlıklar da semptomlarına katkıda bulunabilir. Mayo Clinic, kas gevşeticiler, depresyon ve anksiyete ilaçları ve antihistaminikler gibi çeşitli ilaçların ağız kuruluğuna neden olabileceğini bildirmektedir. Ayrıca diyabet ve otoimmün bozukluk Sjögren sendromu ile ilişkilidir. Kemoterapi ve radyasyon gibi kanser tedavisi, baş ve boyun bölgesindeki sinir hasarı gibi tükürük bezlerini değiştirebilir veya zarar verebilir.

İlginizi Çekebilir:  Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir?

Sık tütün ve alkol kullanımı ağız kuruluğuna neden olabilir. Sigara içmek sizi ağız kanseri riskine sokmanın yanı sıra tükürük üretiminde değişikliklere neden olur. Alkollü içecekler ve tütün de zaten kuru olan bir ağzı tahriş eder ve ağız kokusuna katkıda bulunur.

Geceleri Ağız Kuruluğunu Yönetmenin Yolları
Ağız kuruluğunuz dehidrasyondan kaynaklanıyorsa, tedavi etmek gün boyunca ve yatmadan önce bol su içtiğinizden emin olmak kadar basit olabilir. İlaç ve diğer sağlık koşullarının neden olduğu kserostomi, tükürük üretimini uyarmak için daha fazla yardıma ihtiyaç duyabilir, örneğin:

 • Sık sık su yudumlamak
 • Şekersiz sakız çiğnemek
 • Yatak odası nemlendiricisi kullanma
 • Şekersiz pastiller emmek
 • Optimum ağız sağlığı bakımı için diş hekiminizi yılda en az iki kez ziyaret ettiğinizden emin olun. Ağız kuruluğu yaşıyorsanız, düzenli temizlik diş çürümelerini ve diş eti hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir. Diş hekiminiz ayrıca Colgate Hydris kuru ağız gargarası gibi nemlendirici bir durulama önerebilir. Gece ağız kuruluğunun nedeni ne olursa olsun, siz ve diş ekibiniz bir çözüm bulmak için birlikte çalışabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  Mide Üşütmesi İshal Yapar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara