Varlık Fonu Genel Müdürü: Bunun Adı Devlet A.Ş

Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre Varlık Fonu satışa açıldı. Bu karar ise geçtiğimiz aylarda Varlık Fonu müdürü Zafer Sönmez’in açıklamalarını akıllara getirdi. Sönmez Varlık Fonu hakkında “bunun adı Devlet A.Ş” demişti. 

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, Varlık Fonu hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu. Sönmez, Hürriyet gazetesi genel yayın yönetmeni Vahap Munyar ve Sabah gazetesinden Şeref Oğuz’a konuştu. 

Varlık Fonu hakkında değerlendirmelerde bulunan Zafer Sönmez, seminer formatında beyaz tahtada çizerek anlattı. Tahtaya “Varlık Fonu ne değildir” diye yazan Sönmez, varlık fonunun borç vermediğini, banka olmadığını dile getirdi. Fonun para politikasını belirlemediğinin de altını çizen Sönmez, kurumun devlet için de borç bulmadığını dile getirdi. Sönmez ayrıca: “Emeklilik fonu değildir, maaş kesintisi havuzu olmaz. Özelleştirme İdaresi değildir, öyle bir amacı da, yetkisi de yoktur.” ifadelerine de yer verdi. 

Varlık Fonu Nedir? 

Zafer Sönmez konuşmasının devamında “Varlık Fonu Nedir?” diye devam etti ve şunları anlattı: 

“Türkiye Varlık Fonu, Türkiye’nin sermaye çözüm platformudur. Bunun yanı sıra Türkiye’nin stratejik yatırım platformu ve Türkiye’nin büyük ve stratejik yatırım partneridir” diyen Sönmez, “Türkiye’nin büyük ve stratejik yatırım partnerliği konusunda birinci sırada Yatırım Ofisi, ikinci sırada biz geliyoruz” 

Anlatımı esnasında tahtaya bir bina çizen ve tepesine de büyük harflerle “DEVLET A.Ş” yazan Sönmez, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

Burayı devletin özel sektör mantığı ile çalışan holding şirketi olarak tanımlıyoruz. Biz şu anda bir ev inşa ediyoruz. Örneğin portföy şirketleri: ‘Bize stratejinizi anlatın’ deyip, kendilerine nasıl katkı verebileceğimiz konusuna kafa yoracağız. Bir başka örnek THY. Uçak almayı THY’yi yönetenler bilir. THY’yi yönetenlere karşı ‘ukala’ tavrımız olmayacak. Varlık Fonu’nu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Sayın Cumhurbaşkanımıza anlatırken de tahta istedim. Bu şekilde anlattım. Öncelikle Varlık Fonu bünyesindeki şirketleri tek tek anlamaya çalışacağız. Hep, ‘Şirketlere nasıl katkıda bulunabiliriz, nasıl değer katabiliriz’ çabasında olacağız.

‘GURUR DUYULACAK İŞLER OLACAK’

Varlık Fonu Başkanı Zafer Sönmez, ana değerlerin şeffaflık ve hesap verilebilirlik olduğunu özellikle belirtti. Öte yandan Mayıs 2019’da medya önüne çıkmayı planladıklarını ifade eden Sönmez, “2018 sonuçlarımız o toplantıda anlatacağız. Burada toplumun gurur duyacağı şeyler olacak” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: