Sağlık

Yatmadan Önce Yemek Yemek Kilo Aldırır mı?

Çoğunluk bu soruya kestirme bir şekilde evet cevabını verse de bunun gerçek olmadığını söyleyen doktorlar sahi bulunuyor. Yatmadan önce yenilen yemek zor sindirildiği için yağ olarak depolanır diye düşünenler. Diğer tarafta ise yediğiniz-içtiğiniz bir şeyin saatinin önemi olmadığını söyleyenler. Hangisi doğru? Yatmadan önce yemek yemek gerçekten kilo aldırır mı?

Tartışmanın asıl çıkış noktası, gece uyutken enerjiye ihtiyaç duyulmadığı için yatmadan önce yemenin kilo aldırabileceği yönünde kurulmuş bir mantık idi. Uyumadan önce çok acılı yemek, fastfood tarzı yiyecekler yemek veya kafeinli içecekler tüketmek uyku kalitenizi bozabilir. Acılı yiyecekler ayrıca mide yanması şikayetine de sebep olabilir. Yatmadan önce yemek yemek kilo aldırır çünkü vücudunuza ne şekilde olursa oldun fazladan kalori almış oluyorsunu. Peki bunun günün akşam saatinde olmasının bir alakası var mı? Hayır. 

Çoğunlukla düşük özgüvene sahip ve/ya obez insanlar gece yatmadan önce çok yedikleri için tükettiğiniz gıdanın saati ile kilo almanız arasında bir ilişki görülür. Burada net bir ilişki yoktur sadece bir korelasyon vardır.

Güzel bir uyku için yatmadan şunlara dikkat edin;

  • Alkol tüketmeyin
  • Akşam yemeğinizi uykudan en az 2 saat önce yiyin
  • Kahve tüketmeyin
  • Yüksek protein içeren kompleks gıdalar tüketin (aynı zamanda düşük kalorili olmalı)

Gece ağır yiyeceklerden uzak durun.

Ağır ve yağlı yiyecekler midenizde uzun süre kalacağından ve sindirilmesi için daha fazla çaba isteyeceğinden dolayı sizi yorar. Hafif atıştırmalıklar hem kaliteli bir uyku dolayısıyla sağlıklı bir hayat demek.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi