Dokuz Doğurmak Ne Demek? Hikayesi ve Anlamı Nedir?

Dokuz doğurmak ne demek? Dokuz doğurmak deyiminin anlamı ve hikayesi nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “dokuz doğurmak” deyiminden söz edeceğiz.

Dokuz Doğurmak Ne Demek?

1) Herhangi bir işi yaparken çok cefa ve sıkıntı çekmek; işi tamamlamak için çok zor süreçlerden geçmek anlamlarına gelir. Dokuz doğurmak deyiminin ilk anlamı bu şekildedir.

2) Bir olay, durum ya da gelişmeyi sabır ve merak içinde beklemek; söz konusu olay, durum ya da gelişme için aşırı heyecan duymak anlamlarına gelir.

Dokuz Doğurmak Deyiminin Hikayesi

Dokuz doğurmak deyiminin ortaya çıkış hikayesi de bir hayli ilginç. Rivayet edilir ki;

Asayişin bozuk olduğu bir zamanlar, Çengeloğlu Tahir Paşa İzmir’de geceleri belirli saatler arasında sokağa çıkma yasağı uygulamış ve bir gece sokağa çıkmanın yasak olduğu saatlerde yasağa uymayan veya o saatte sokakta olan insanları zabıtalarına emredip karakol avlusuna toplamasını istemiştir. Sorguya da bizzat kendisi yapmıştır. Avluda toplanan kalabalığa sırasıyla sormuş; “sen neden bu saatte dışarıdaydın?”, “yasak olduğunu bilmiyor muydun?” diye. Paşa teker teker yaka paça karakol avlusuna getirilenleri sorgulamış ve sıra 9. sıradakine gelmiş: “Peki sen, neden bu saatte dışarıdaydın? Bilmez misin yasaktır?” Adam telaşlı ve bir o kadar da heyecanlı bir ses tonuyla “Paşa hazretleri, karım doğuruyordu. Vallahi ebe aramaya çıkmıştım. Tam evden çıktım zabıtalar aldı. Karım şimdi ne haldedir bilmiyorum” der.

Sorguyu yapan Tahir Paşa bir hata edildiğini anlamış ve sakallarını sıvazlayıp “seni bu seferliğine affediyorum. Ama o karın olacak hatuna da söyle bir daha olur olmadık saatlerde doğurmasın” demiş. Adam zabıtaların elinden kurtulduğu gibi kan ter içinde evine gitmiş. Karısının yattığı yatağa gelen adam “nasılsın, neyimiz oldu?” diye sorunca karısı çıkışmış: “Sen ne biçim adamsın? Ebe bulmak için çıktın, Allah bilir nerelerde eğlendin?”. Adam ise sorgunun verdiği sıkıntıyla: “Ah bre Hatun, sen neler diyorsun? Sen bir kez doğurdun. Ben sıradaki sekiz kişiden sorgu nöbeti bana gelene kadar dokuz doğurdum” der.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting