Benetton’da Çalışmak

Benotton’da çalışmak isteyen veya çalışma ihtimali olan full-time veya part-time çalışanların bilmeleri tecrübeleri ve performanslarının artması yönünde olumlu etkilere sebep olacak birtakım nokta vardır. İtalyan giyim devi Benotton, öncelikle full-time ve part time olmak üzere iki satış personeline sahiptir.

Çalışma Saatleri

Benotton’da çalışan Full-Time çalışanlar için çalışma saatleri ortalama diğer mağazalarda olduğu gibi 45 saat ve üzeridir. Benotton’da Part-Time çalışanlar için çalışma süresi ortalama 20-30 saat civarındadır. Part Time çalışanlar için 4 ve 8 saat çalışma alternatifi vardır.

Ücret

Benotton’da Part-Time çalışanlar için saat başı 7,9 TL’dir. Örneğin Benotton’da haftalık 30 saat çalışan Part bir çalışan için maaş 120*7.9=948 TL’dir. Full-Time için ücret ise tam net olmamakla birlikte asgari ücretin 100-200 TL üzerindedir.

Yemek Kartı

Benotton, yemek kartlarından Ticket’ı kullanmaktadır. Part çalışanlar 4 saat ve altı çalışmalar için yemek hakkı elde etmezler. 8 saatlik çalışma için 10 TL; 12 saat çalışma için 15 TL günlük yemek parası hakkı elde edilir.

İlginizi Çekebilir:  Otomatik Repo Ne Demek?
Çalışma Yerleri

Benotton’da çalışma alanları Alışveriş Merkezleri içerisindedir. Benotton’un 30’a yakın şubesinin 15’e yakınını İstanbul’da yer alır.

Açılış-Kapanış Saatleri

Benotton mağazalarının Alışveriş Merkezleri içerisinde yer almasından dolayı açılış saati 10.00; kapanış saati 22.00’dır. Her mağazada olduğu gibi Benotton’da da kapanış saatinden sonra mağazayı toparlamak için belirli bir süre gerekir ve bu süre mesaiden sayılmaz. Genellikle indirim dönemlerinde bile en fazla 22.30’da mağazadan çıkılmış olur.

Depo

Benotton’un depo sistemi diğer mağazalara göre biraz farklıdır. Çok fazla ürün olmadığı için depo genellikle ferah ve düzenlidir. Ürünler bedenlerine göre sıralanır. Örneğin Erkek Large (L) beden tüm modeller bir sırada veya bölgede Kadın Small (S) beden tüm modeller bir yerdedir. Katlı depo sistemiyle en üstte (yaz döneminde örneğin) kışlıklar; orta rafta tişörtler; hemen altında elbise veya pantolonlar ve en altta şort-kapri gibi ürünler yer alır.

İlginizi Çekebilir:  OV UV Hisse Ne Demek?
Prim

Benotton’un prim sistemi kişisel primken kısa bir süre sonra havuz prim sistemine geçmiştir. Fakat personellerin satış yapması gerektiği, her fırsatta dile getirilir. Personelin satış çetelesi her hafta tutulur. Son gelen değişiklikle birlikte mağazaların bir hedefi vardır. Bu hedef genellikle genel merkezden belirlenir. Hedefin prim alabilmek için en az %85’ini yapmak gerekir. Part çalışanlar için prim, çok bir şey ifade etmezken müdür yardımcısı ve müdürler için primler 1000-1500 Bin TL arası bir miktardır.

İlginizi Çekebilir:  Gayrimenkul Satın Alarak Vatandaşı Olabileceğiniz ve Oturma İzni Alabileceğiniz Ülkeler
Mağaza İçi

Benotton mağazaları, indirim dönemi haricinde genellikle boştur. Tek tük müşteri gelir. Örneğin Zara, Mango, H&M gibi mağazalarla karşılaştırdığımızda Benotton oldukça sakindir. Fakat indirim günlerinde (mesela bu sezon %50 indirime Haziran’ın 23’ü; Bayramdan iki gün önce geçmişlerdir) aşırı bir yoğunluk olur. Özellikle mağaza kapanışları burada sıkıntılı olabilir. Öte yandan müşterilerin az olduğu dönemlerde çalışanlardan kusursuz bir elbise kat düzeni istenir. Elbiseler genellikle arkasına kağıt konularak katlanmaktadır.

Başvuru

Benotton’da çalışmak isteyenler için iki alternatif yol vardır. İlki SecretCV üzerinden yapılacak başvuru; ikincisi ise Fores İnsan Kaynakları ile irtibat kurarak çalışmaktır. Fakat, FORES HR, dönemsel ve genellikle Part çalışan almaktadır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız;

Mağazacılar Buraya: Kabin Dağıtmak ve Kabin Toplamak 

Mağaza Müzikleri 

Koton’da Çalışmak 

Mağazada Çalışmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi