Vermek Almaktan Daha Erdemlidir

Veren el bi daha üstündür yoksa alan el mi? Veren mi daha erdemlidir yoksa alan mı? Ya da kendimizi verince mi daha mutlu hissederseniz yoksa alınca mı? Şüphesiz ki veren el alan elden daha üstün; vermek almaktan daha erdemlidir. Vermek çoğu zaman eksilmek olarak değerlendirilir fakat aslında tam tersidir vermek eksilmek değil artmak çoğalmaktır.

Birine maddi ya da manevi birşeyler verdiğinizde bu sizin büyüklüğünüzü ve erdemliliğinizi gösterir. Hayat verirsiniz birşeyler verince. Verdiğinizin boyut ve rakamlar ile ilgisi yok verilen her parça ve verilen herbir şey, şu bir gerçek ki, sizden bazı şeylerin eksilmesi anlamına gelmiyor. Bazen bazı şeylerin tersini düşünmek gerçeği görmek ve anlamak için en iyi yöntemdir. Vermemek aslında kendine saklamak ve ölmek demektir. Birilerine bir şeyler verdiğinizde kendinizde saklamaz diğerleriyle de paylaşırsınız. Hayatta kendinize katmış olduğunuz tüm değerlerinizi birilerine açmış olursunuz.

Kan veririz örneğin neden peki? Kan vermenin ve organ bağışlamanın en önemli sebebi aslında vermenin alma duygusundan daha insancıl ve alma duygusundan çok daha erdem gerektiren bir davranış olmasından kaynaklanır. Kan ihtiyacı olan insanlara bir umut vermek, organ bekleyen insanlara bir ışık olmak asıl amaçtır. İnsanın duygularının altını biraz kazıdık mı hangi duygularını bastırdığını ve temelinde yatan duyguların ne olduğunu daha iyi görebiliyoruz. Bağışlamak önemli, vermek değerli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle