Sağlık

Victoza Zayıflatıyor mu?

Victoza ilacı piyasaya çıkmasının üzerinden uzun süre geçmemesine rağmen çok popüler olmaya başladı. Sebebi ise victoza isimli ilacın kilo verdiriyor olması idi. İlacın aslında Tip 2 diyabet tedavisinde kullanıldığını biliyoruz. Orjinal ingilizce web sitesinde de “Kilo vermek için kullanılmaz. Fakat zayıflamanızı kolaylaştırır.” Cümlesi de aslında bunu destekliyor.

İçeriğinde Liragrutid maddesi içeren victoza, kan şekerini uygun seviyelere çekmek için kullanılan renksiz bir enjeksiyon kalemidir. Doktorunuzun önerdiği dozlarda tedaviyi devam ettirmeniz çok önemlidir. Doktorunuz tedaviyi metformin maddesi ile beraber verebilir.

İlaç ile ilgili Türkçe pek fazla yorum bulunmasa da yabancı internet sitelerinde bulunan yorumlardan birkaçı şu şekilde;

-“Doktorum bana bu ilacı kan şekerimi normal düzeylere çekmem için verdi. Bu derece etkili bir ilaç daha önce görmemiştim. Sadece 10 gün içinde kan şekeri düzeyim 45-50 gibi seviyelere düştü ve 3 kilo verdim.”

-“Victoza ilacını 3 haftadır kullanıyorum. Yemeklerden soğumaya başladım hatta yemek kokusu dahi almak istemiyorum. Bu süre içerisinde 4 kilo verdim.”

-“En küçük doz ile bir hafta başladıktan sonra 2 kilo verdim ve sonrasında dozu arttırdım. Yan etkilerinin de doz artırımıyla beraber artmasından korkuyordum fakat bir yan etkisini şimdiye kadar görmedim.”

Bunların yanı sıra dünyaca meşhur tüketici koruma derneği Public Citizen Victoza’nın kansere neden olduğu gerekçesiyle yasaklanması için bir dilekçe hazırlayarak imza kampanyası başlattı.

Yukarıda yazılan yorumlar ve zayıflattığına dair deneyimler sizi kesinlikle bu ilacı bir doktora danışmadan kullanmaya sevk etmesin. Bu bir zayıflama ilacı değildir. Sadece böyle bir etkisinin olduğuna dair söylentiler olduğu için yorumları okuyarak fikir edebilirsiniz.(Halihazırda kullananlar arasında iseniz yani doktorunuz bu ilacı sizin için uygun gördüyse.)

 

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.