Spor

Voleybolda Challenge Ne Demek? Ne Anlama Geliyor?

Voleybolda Challenge Ne Demek? Voleybolda Challenge ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca voleybol oyununda challenge’ın ne demek olduğundan söz edeceğiz.

Voleybolda Challenge Ne Demek

Voleybola Challenge sistemi uygun alt yapının çevrimiçi spor bahisleri kurulması sayesinde hakemin kararsız kaldığı ya da itiraz gelen herhangi bir pozisyonun yeniden oynatılması teknolojisidir. Rakip takımlar hakemin bir kararını yanlış bulurlarsa ya da şüphe oluşursa hareket yavaş çekim olarak oynatılır ve kesin karar bu şekilde onaylanır. Ülkemizde kendimizin oluşturduğu bir Challenge sistemi kullanılmaktadır ve her takım bu sistemden memnun kalmıştır. Challenge sistemi sayesinde hakemlerin üzerindeki baskı azalmıştır. Ve aynı zamanda teknoloji ile gözün göremeyeceği çok ince pozisyonlar da kolaylıkla fark edilebilmektedir. Challenge uygulaması her takım için hak yenmemesine neden olur. Ve maçlar daha güvenli bir şekilde devam eder. 2019 sezonuna bakarsak maçlarda takımlar bir sezon için 612 kere Challenge talep etmişlerdir. Bu oran da sistemin ne kadar gerekli olduğunun kanıtlarından biridir.

Futbolda VAR siteminde olduğu gibi voleybolda da challange sistemi vardır. Bu sisteme göre koç, emin olmadığı durumlarda izleme ister. Yani topun çizgiye temas edip etmediği, blok temasının olup olmadığı gibi konuları challenge sistemi netliğe kavuşturur. Takımların her sette iki challenge isteme hakkı vardır. Aynı zamanda baş hakemle yardımcı hakem arasındaki ihtilaflı meselelerde de challeng’a başvurulabilir.

aviator oyunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.