Voleybolda Farklı Renkte Forma Giyen Oyuncuya Ne Ad Verilir? Neden Farklı Forma Giyerler?

Voleybol tarihi eskilere dayanan bir takım oyunudur. Bu oyunda asıl amaç file ile ortadan ikiye bölünmüş sahadan, karşı takımın sahasına oyun isabet ettirmektir. Bir takım oyunu olması sebebi ile, oyuncuların hepsinin büyük görevleri olduğunu da söylemek gerekecektir. Takımın yönlendirilmesini sağlayan ve takım içerisinde yer alan libero, diğer oyunculardan daha farklı bir konum içerisinde yer almaktadır. Bir bakıma takımı yönlendirmesi sebebi ile, takımın bel kemiğidir de diyebiliriz.

Libero Oyuncuları Neden Farklı Renkte Forma Giyer?

Voleybolda yer alan oyunculara genel bir şekilde göz gezdirdiğimizde bir oyuncunun daha farklı göründüğünü anlayabiliriz. İşte bu durumda karşımıza çıkan soru da voleybolda farklı renkte forma giyen oyuncuya ne ad verilir sorusudur. Takımdaki bu farklı forma ile oynayan oyuncu libero olarak bilinmektedir. Bu oyuncunun giymiş olduğu formanın kimi zaman karşı takımın forma rengi ile aynı olduğu da görülebilecektir. Genelde kabul edilen durum ise, kendi takımının forma renginin tam zıttı bir forma ile oyuna çıkmasıdır. Bu farklılık sayesinde, oyuncunun libero olması daha kolay bir şekilde fark edilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Yulaf Ezmesi Spordan Önce mi Sonra mı Yenir?

Libero Oyuncuların Diğer Oyunculardan Farkı Nedir?

Liberoların formalarının sadece renklerinin farklı olduğu görülmez. Aynı şekilde liberoların formalarının tam arkasında L harfi de yer alabilmektedir. Bu harf sayesinde libero olduğu da rahat bir şekilde ayırt edilebilmektedir. Liberonun takımın 6. oyuncusu olarak karşımıza çıktığını da belirtmek gerekmektedir. Takımın savunma oyuncusu olarak görülen bu oyuncu hakkında merak edilen diğer bir konu da neden farklı forma giyerler konusu olmaktadır. Liberonun tek görevi savunma oyuncusu olmasıdır. Onun oyun içerisinde farklı bir görevde yer almaması gerekmektedir. Bundan dolayı da diğer oyuncular ile aynı renkte formayı giymemesi ve göze çarpması gerekmektedir. Kimilerine göre bu durumun olma sebebi voleyboldaki estetik algı da olabilecektir. Takımın en arkasında yer almasından dolayı farklı renkli forma giydiğini savunanlar da bulunur. Sonuç olarak voleybolda liberonun diğerlerinden daha farklı renkte forma giydiği görülebilecektir. Bu da onu diğer oyunculardan kolay bir şekilde ayırabilecek ve takım içinde daha kolay koordine sağlanabilecektir.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda AMC CAM AMF OOS Nedir? Nerede Oynar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara