Voleybolda 4-2 Taktiği Nedir? 4-2 Sistemi Nasıl Oynanır?

Voleybolda da aynı futbolda olduğu gibi belli diziliş sistemleri yer alır. Bu sistemler sayesinde karşı takımın nasıl oynadığından esinlenerek daha iyi bir oyun çıkarmak mümkün olabilecektir. Ayrıca diziliş için en önemli hususlardan birisi de oyuncuların genel özellikleridir. Oyuncuların daha iyi hangi sistemde oynadıklarını bilmek de yine oyunun lehine bitmesine imkan tanıyacaktır. Yine bu sistemler içerisinde yer alan diziliş durumlarından birisi de 4-2 taktiğidir. Voleybolda 4-2 taktiği nedir gelin birlikte bakalım.

Voleybolda 4-2 Taktiği Nedir?

  • Öncelikle bu taktik modern voleybolda oynanmamaktadır.

Bu taktik dört smaçör ve iki pasörle oynanmaktadır. Aslında bu taktiğin asıl amacı hücum gücünü daha etkili kılmaktır. Oyuncuların karşı takımda gördükleri etkili pasiflik neticesinde daha iyi bir şekilde hücum edilmesi de mümkün kılınacaktır. 4- 2 sistemi nasıl oynanır konusu da merak edilen diğer bir husustur. Bu konuya baktığımızda, oyuncuların etkili bir dizilim sistemi olan 4-2 sistemi ile oyun kuracakları da söylenebilir.

Pasörlerin genel olarak pas atmakla yükümlü oldukları bilinmektedir. Oyunun ilerleyebilmesi adına paslar ile rakip takımın sahasına top atışı sağlamak gerekir. Bunun için de pasörlerin topu yönlendirmesi ve etkili vuruşlar sayesinde smaçörlerin atış yapmaları mümkündür. 2 pasör arka kısımda rahat bir şekilde topu döndürebilir ve smaçörlerin de etkili vuruşları ile sayı atılması sağlanır. Voleybolda 4- 2 taktiği nedir konusunda da bunu görebiliriz. Oyuncuların daha iyi bir şekilde atak yapabilmelerine adına bu taktikten faydalanmak gerekecektir.

Özellikle de 4- 2 sistemi nasıl oynanır konusundan önce atılması gereken en önemli adım da rakip takımın nasıl bir sistemle oynadığını bilmek olacaktır. Devre arasında bu taktik de kullanılabilir. Yine rakip takımın öne geçmesi neticesinde daha hızlı ataklar yapmak ve sayı atabilmek adına bu sistemin tercih edilebileceği söylenebilecektir. Taktiğin kullanılmasından önce oyuncuların buna hazır olması büyük önem taşır. Seçilen oyuncuların pasör ve smaçörlerden oluşması da yine taktiğin etkililiğini arttırabilecektir. Bu sayede daha kolay sayı alınabilecektir. Bu sistemin daha çok voleybola yeni başlayanlar tarafından tercih edilebileceğini de ek olarak belirtmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.