Voleybolda Blok Nedir? Nasıl Yapılır?

Voleyboldaki en temel amaç sayı kazanabilmek için rakip takımın sahasına top isabeti yapabilmektir. Bunun için de takım oyuncuları koordineli bir şekilde top atışında buluşmak zorundadırlar. Bu top akışının sağlanabilmesi ve rakip takımın sahasına topun sokulabilmesi için voleybolda blok atışı adı verilen bir atışın gerçekleştirilmesi gerekecektir. Voleybolda blok nedir konusu da merak edilen bir sorudur. Özellikle bu atışın önde yer alan voleybolcular tarafından atılması gerekir. File üzerinden atılan topun rakip takımın sahasına isabet etmesi için atılan bu topa blok ismi verilecektir. Özellikle de rakibin hücum etkisini en aza indirmek ve atılan toplara cevap verebilmek adına blok atışlarının büyük öneme sahip olduğunu söylemek gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Siyahilerin Messi ve Barselona Hayranlığı

Voleybolda Blok Nasıl Yapılır?

  • Belirli bir kurala bağlanmamıştır.

Voleybolda blok nasıl yapılır bu da diğer merak edilen bir sorudur. Blok farklı çeşitler ile yapılabilmektedir. Bu çeşitler arasında tekli, ikili ve üçlü blok türleri de yer almaktadır. Bu blok çeşitlerinin seçilmesindeki asıl etken, rakip takımın yaptığı hücuma en etkili şekilde cevap verebilme amacıdır. Tek kişinin yeterli olmadığı durumlarda birden fazla kişi blok yapabilecektir. Bu sayının en fazla üçe çıktığını da söylemek gerekir. Voleybolda blok nedir konusu içerisinde dikkati çeken diğer bir husus da blok yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardır. Bu noktalardan ilki duruş olarak karşımıza çıkar.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Pasör Stoper Nedir? Ne Anlama Geliyor?

Blok nasıl yapılır sorusunda da incelenebilecek olan bu duruş konusu bloku yapmanın en temel şartları içerisinde yer alır. Ayrıca sıçrama yerini ayarlamak da topun engellenebilmesi açısından büyük önem taşır. Sıçrama zamanı da öngörüler sayesinde daha etkili bir şekilde oluşturulabilecektir. Blok her voleybol oyununda mutlaka kullanılması gereken bir pozisyondur. Karşı takımın toplarını en iyi şekilde engelleyebilecek olan blok, iki kişi ile de yapılabilir. Buna ikili blok ismi verilir. Ayrıca üç kişi ile yapılan bloklara üçlü blok ismi verilmektedir. Takım, karşı takımın atmış olduğu smacın alanını ne kadar daraltırsa o derece iyi bir blok kullanmış olacaktır. Bunun yapılabilmesi için de voleybolun ana hattını oluşturan takım çalışması ön plana çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi