Futbolda Lisansını Çıkarmak İptal Etmek Askıya Almak Ne Demek?

Futbolda lisansını çıkarmak nedir, lisans çıkarmak ne demek? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca futbolda lisans çıkarmanın ne demek olduğundan söz edeceğiz.

Futbolda Lisansını Çıkarmak Ne Demek?

Kulüplerin, takımlarında oynayacak olan oyuncuları resmi makamlara bildirmesi durumuna denir. Oyuncular, lisansları çıkmadan takımla resmi müsabakaları çıkamaz, bu nedenle takımlar, planlarında var olan oyuncuların lisanslarını çıkartır. Bazı durumlarda lisans çıkarmak belirli bir şart veya koşula bağlı olabilir. Bu nedenle lisans çıkarma konusu son zamanlarda merak konusu haline gelmiştir.

Futbolda Lisansını Çıkarmak Ne Demek

Türkiye Süper Ligi’nde uygulanan yabancı kuralı nedeniyle takımlar, yabancı-Türk oyuncu dengesini sağlamak için bazı stratejiler izlemektedir. Örneğin yabancı oyuncu kontenjanını dolduran bir takım, bir tane daha yabancı oyuncu alsa dahi o oyuncusunu resmi müsabakalarda oynatamaz. Bu nedenle takımın o oyuncusunu oynatabilmesi için kontenjan kuralına dikkat etmesi gerekir.

Geçtiğimiz sezon Galatasaray, yaşadığı talihsiz sakatlık nedeniyle tedavisine devam edilen Omar Elabdellaoui’nin lisansını askıya alma kararı almıştır. Yine aynı şekilde Galatasaray, yabancı sınırı nedeniyle Martin Linnes’in lisansını 2019/2020 sezonunun ilk yarısında askıya almış ancak ikinci yarıda tekrar lisansını çıkarmıştır.

Yukarıda da belirtildiği üzere lisans çıkarmak, askıya almak ya da iptal etmek duruma göre değişmektedir. Kulüpler TFF’ye ya da UEFA’ya gönderilen listelerinde lisanslı oyuncularına yer verirler. Liste dışı kalanların lisansları da çıkarılmamış olur.

Kaynakça: Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.