Basketbolda Teknik Faul Nedir? Ne Anlama Geliyor? Cezası? İşareti?

Basketbolda teknik faul nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda basketbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca basketbolda teknik faul kavramından, cezasından ve işaretinden söz edeceğiz.

Teknik Faul Nedir?

Basketbolda temastan kaynaklanmayan faullere teknik faul adı verilir. Mesela sözlü veya fiziki sataşma, kavga, küfür gibi eylem ve davranışlar teknik faul sebebidir. Kural dışı oyuncu değişikliği, süreye oynama, teknik direktörün rakip oyuncuya sataşması gibi kısacası sportmenliğe aykırı her türlü hareket teknik fauldür.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda LWB ve RWB Nedir? Hangi Mevkide Oynar?

Cezası

Normalde serbest atışlar iki sayılıktır. İkinci sayı atıldığında her iki takım oyuncuları da ribaund almaya çalışır. Fakat teknik faulden kaynaklanan atışlarda ise her iki atış da “serbest” atılır. İkinci atışta takımlar ribaund mücadelesine girmez. Üstelik lehine faul çalınan takım topu yandan başlatır, hücum hakkı kendisine geçer. Yani takım, tek sette 5-0’lık seri yakalayabilir.

İlginizi Çekebilir:  Spor Sitesi Parametreler İçeriyor!

İşareti Nasıldır?

Teknik fauller, sportmenlik dışı hareketler/fauller olduğundan dolayı hakem teknik faulden doğan serbest atışları ifade etmek için iki türlü işaret gösterebilir. Bunlardan biri iki eli “T” şekline getirmek ikincisi ise iki kolu kafanın yukarısında bağlamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara