Voleybolda Pasör Görevleri ve Özelikleri Nedir?

Voleybolda Pasör Görevleri ve Özelikleri nedir? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca Voleybolda Pasör Görevleri ve Özelikleri konusundan söz edeceğiz.

Voleybolda Pasör Görevleri ve Özelikleri

Voleybolda pasörler en büyük sorumluluğa sahip oyunculardır. Genellikle 3 numarada bulunan bu oyuncuların asıl görevi takım arkadaşlarına pas atmaktır. Attıkları paslar sayesinde smaçörler kolayca topu rakip sahaya gönderebilir. Pasörün attığı pasın yeterliliğine bağlı olarak takımın performansı etkilenmektedir. Pasör ne kadar doğru pas atarsa smaçörler o kadar kolay sayı almaktadır. Pasör oyuncular genellikle takım kaptanlarıdır. Bu nedenle takım arkadaşlarına taktik vermek ve onları motive etmek de görevleri arasındadır. Bir takımda yalnızca tek bir pasör bulunmaktadır. 5 – 1 oyun sisteminde pasörlerin geri hatta oynaması mümkündür. Bu sayede pasör hem hücum hem de savunma oyuncusu olarak oynayabilmektedir. Pasörler ve pasör çaprazları farklı oyunculardır, karıştırılmamalıdır.

İlginizi Çekebilir:  FA Cup Nedir? FA Cup Kazananı Takım UEFA'ya Gider mi? Kupanın Ödülleri
Görsel Kaynak: Sözcü

Servislerden sonra yumuşayan toplarda ikinci dokunuşlar pasörler sayesinde olur ve pasörler smaçörlere paslarını aktarır. Pasör çaprazında bulunan oyuncular pasörlerden aldıkları paslar sayesinde etkili bir vuruş yapabilirler. Bu nedenle pasörlerin gerektiğinde kısa gerektiğinde uzun paslar atması gerekir. Bunun yanı sıra yumuşak ve sert paslar da oyun akışına göre tercih edilmelidir. Aynı zamanda pasör mevkiinde görev alan oyuncuların mental açıdan kuvvetli olması gerekmektedir. Nitekim pasörler takımlarının beyni konumundadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi