Voleybolda Plase Ne Demek? Nasıl Yapılır?

Voleybolda Plase Ne Demek, voleybol plase vuruşu nasıl yapılır? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca Voleybol plase Ne Demek sorusundan söz edeceğiz.

Voleybolda Plase Ne Demek

Voleybolda plase vuruşu smaçörün topa tek elle diğer sahaya bırakmasıdır. Plasenin en önemli özelliği yavaş ve yumuşak olmasıdır. Bu sayede topun geldiğini rakip oyuncular fark edemez. Smaçör yapılan blokta gördüğü boşluktan topu yavaş bir biçimde sahaya bırakır.

İlginizi Çekebilir:  Erdal Hoş Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşında? Hangi Takımlı?

Plase maç ile benzerdir. Ancak smaçta topa daha hızlı vurmaktadır. Plase vuruşu rakip takım sahada boşluk bıraktığın da oldukça etkili olur. Plase yapacak oyuncunun rakip sahayı iyi gözlemlemesi gerekmektedir. Bu sayede hangi pozisyonlarda sahanın neresinde boşluk bıraktıklarını kolayca öğrenebilir. Daha sonra ise bu boşluklara topu gönderir. Özellikle maçın hareketli olduğu anlarda çok sık kullanılan bir tekniktir. Tüm oyuncuların dikkati top tayken smaçör bulduğu bir boşluktan topu bırakır. Rakip takımın sahasına dokunan top sayesinde takım sayı kazanır.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Crossing Nedir? Ne Demek?

Voleybolda maç esnasında yapılan en mantıklı hareketlerden biri olan plase vuruşu, etkili yapıldığında takıma sayı kazandırabilir. Aynı zamanda yetenekli ve zeki oyuncular tarafından yapıldığında oldukça etkili olmaktadır. Plase vuruşlarında asıl dikkat edilmesi gerekli olan nokta rakip takımın zaaflarından yararlanmaktır. Kademe hataları, plase vuruşlarının etkili olmasında son derece önemlidir. Bu nedenle voleybolcular, rakip takımın saha dizilişlerine göre plase vuruşlarının hızını ayarlamalıdırlar.

İlginizi Çekebilir:  Beşiktaş Ara Vermiyor

Görsel Kaynak: TVF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz