Voleybolda Parmak Pas Nedir? Nasıl Verilir?

Voleybolda Parmak Pas Nedir? Voleybolda Parmak Pas nasıl verilmektedir? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca voleybolda parmak pas nedir konusundan söz edeceğiz.

Voleybolda Parmak Pas Nedir

Voleybolda parmak pas tekniği ile  yüksekten gelen top takım arkadaşlarına gönderilmektedir. Parmak pas  tekniği libero da dâhil tüm oyuncular tarafından kullanılabilir.  Tekniğin kullanılabilmesi için  belirli bir kaç pozisyon bulunmaktadır. Öncelikle oyuncunun bir ayağı vücudu dengeli olacak şekilde  öne eğiktir. Oyuncu el parmaklarını açar ve işaret ve başparmaklarının üçgen olacak bir şekilde pozisyon almasını sağlar. Bu sayede eller ve top kolayca buluşabilmektedir.  Parmak pas  iki takım arkadaşı tarafından kullanılır. Parmak pasta yapılan en büyük hata topun dengeli tutulmasıdır. Ayrıca oyuncu dizlerini bükerek vücudundan yumuşaklık vermezse doğru hareket edemez. Oyuncu topu parmakları ile değil de avcu ile aldığında hata  yapmış olacak.

İlginizi Çekebilir:  Yatmadan Önce Protein Tozu İçilir mi?
Görsel Kaynak: Cumhuriyet

Voleybolun temel hareketlerinden parmak pas, aynı zamanda oyunun en kritik pas çeşidinden biridir. Pasör oyuncular pasör çaprazına parmak pasla smaç imkanı yaratabilirler. Ya da çapraz oyuncuları, yükseklik kazanan topa daha rahat smaç vurma imkanına sahip olabilirler. Öte yandan alçaktan atılan topların rakip takım oyuncularının bloğuna takılma ihtimali yüksektir. Bu nedenle parmak pasla atılan pasların uygun yükseklikte olmasına dikkat etmek gerekiyor. Özellikle pasör oyuncularının da bu hususa oldukça dikkat etmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz