Voleybolda Plonjon Ne Demek? Nasıl Yapılır? Türleri?

Voleybolda plonjon ne demek, plonjon ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca voleybol oyununda plonjonun ne demek olduğundan söz edeceğiz.

Voleybolda Plonjon Ne Demek?

Plonjon, voleybol maçları esnasında savunmadaki takım oyuncularının topu çıkartmak için kullandıkları yerde düşme tekniklerine plonjon ya da planjon adı verilmektedir. Plonjonun türleri; geriye düşüşler, yanlara düşüşler ve öne düşüşler olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Plonjon, voleybolda topun kendi yarı sahasında yere yaklaştığı ve rakibin puan kazanacağı durumları alt etmek için kullanılan harekettir. Voleybolcunun yetişemeyeceği kadar uzakta olan toplara yapılmaktadır. Plonjon voleybolcunun topun geldiği taraftaki ayağını öne atması ile başlamaktadır. Daha sonra vücut ağırlığı bu ayak üstüne verilerek kollar ileriye uzatılır ve ileriye doğru vücut destek alınan ayak ile ileriye doğru atılmaktadır.

Yere doğru ivme alınmak suretiyle yapılan bu hareket devamında top havalandırılır. Voleybolcu destek ayağı ile benzer taraftaki omuzu üstünde dönerek ayağa kalkar. Bu durumda rakip puan kazanamaz ve hareket tamamlanır. Plonjon hareketi sakatlıkların çok sık yaşandığı bir harekettir. Acemi sporcular dizliklerin kendini koruyacağına inanarak dizlerinin üzerine düşmeleri sakatlanmalara yol açabilmektedir. Ancak yukarıda açıkça belirtildiği üzere sporcuların yerde düşme esnasında dikkatli olmaları gerekmektedir. Ve aynı zamanda kendilerini sakatlayacak pozisyonlara girmemeleri gerekir.


Kaynak: A’dan Z’ye Voleybol, Mini Voleybol, Plaj Voleybolu Cep Kitabı s.91 (Fırat Üniversitesi)

parmabet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.