Yaani Bu Arama Motoru Çakma mı?

Arkadaşla oturup internette gezinirken ” ‘Yaani’ arama motoru çıkmış” haberini duyduk. Her yerde öyle tanıtım yazıları yayınlanmış ki akıllara zarar. Dilimizden anlıyor, tamamen yerli. Birilerisanki yine duygularımızı kullanmanın peşinde desem de tabii ki ilk başta ben de habere sevindim. Fakat arama motorunun internet sayfasına girince sadece mobil uygulama olarak çalıştığını gördük. Şaşırtıcı geldi. Bundan sonra hep böyle mi olacak? Mobile özel olması bir taktik mi? düşünürken işin asıl sebebini öğrendik. Yaani bu işte bi iş var.

İlginizi Çekebilir:  ETS 2 Authentication Hatası

Ekşi sözlük üzerindeki birkaç kullanıcının tespitine göre ki aşağıda gördüğünüz gibi kaynak kodları kabak gibi ortada. Google üzerinden veri çekildiği, alışverişte bulunulduğu görülmüş. Şimdi bu olabilir ve kabul edilebilir bir durum. İşin üzücü tarafı şirketin reklam kampanyalarında kullandığı, ‘Türkiye’nin verisi Türkiyede kalacak.’ söylemi. Diğer birçok projemiz gibi Yaani de tamamen yerli çıkmadı.

İlginizi Çekebilir:  Watch Dogs 2 uplay_r1_loader64.dll Hatası Çözümü

yaani-kod

Uygulama reklamlarında yer alan metinler de bir hayli dikkat çekici. Yaani arama motorunun bize en yakın restoranları, eczaneleri gösterebildiği anlatılmış. Gerçekten 2017 yılında bu uzay teknolojisi için Turkcell firmasını tebrik ediyorum.

İndirip denemeye değer temiz ve sorunsuz çalışan bir uygulama. Fakat Google arama motorunun yetini en azından şimdilik asla tutamaz. Peki yerli olduğu için kullanılır mı? Cevap kesinlikle hayır olacak. Zaten verilerin çoğu Google ile alışveriş içerisinde o zaman kullanmanın ne anlamı var? İlk piyasaya çıktığında Turkcell kullanıcıları için 2 gb internet hediye ediyordu. O kampanya için belki indirip birkaç kurcalarsınız. Fakat isterlerse 10 gb hediye etsinler. Üstüne yeni bir teknoloji katmadıkça böyle zorlayarak ürünü yaygınlaştıramazlar. BİP uygulamasında aynı şeyi denediler zar zor bir yerlere geldi gibi. Zaten bana sorarsanız bu cesarette oradan geliyor. Umarım gelecekte daha iyi bir hâl alır.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri