Otomobil

Yağ Lambası Neden Yanar? Çözümü Nedir?

Araçların en temel aksamı şüphesiz ki motor. Motor için en önemli şey ise motor yağı. Bu makalede yağ lambasının neden yandığı hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız. En temelden başlayarak yağ lambası sorununun çözümüne gideceğiz. Kafanızda oluşan ‘Peki benim aracım için çözüm olacak mı?’ sorusuna hemen cevap verelim. Yağ lambası problemleri genellikle tüm araçlarda aynı sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden bu makale sizin için faydalı olacaktır. Yine de tüm sorularınızı yazının en altında bulunan yorum kısmında ekleyebilirsiniz.

Yağ Lambası Nedir?: Aracınızın motorunda bulunan yağ, pistonların aşınmasını engelleyecek çok önemli bir maddedir. Bu yüzden aracın yağını sürekli kontrol etmek gerekir. Yağ lambası ise konsol tarafında bulunan demliğe benzeyen semboldür. Bu aracınızda yağ ile ilgili bazı problemler olduğu manasına gelir. Bu lamba kontağı ilk açtığınız anda yanıp söner. Bu normal bir durumdur bizim cevabını aradığımız asıl problem ise aracı çalıştırdıktan sonra da bu sembolün yanmaya devam etmesidir.

Aracınızın yağ seviyesini bu lambaya bağımlı kalmaksızın 10-15 günde bir kontrol etmeniz mutlaka önerilmektedir. Eğer aracınız fazla kilometre yapmış ve/ya eski model bir araç ise bu süreyi her haftaya kadar indirmeniz mantıklı olacaktır. Bunların dışında uzun yola çıkmadan hemen önce bu kontrolü yapmanız önerilir. Eğer yağ lambası yanıyor ise uzun yola çıkmak veya aracı uzun süre kullanmak gibi risklere girmeden aşağıdaki adımları uygulayınız.

Yağ Lambası Neden Yanar?

Bunun birkaç temel sebebi olabilir şimdi adım adım bu sebepleri inceleyeceğiz ve çözüm yollarından bahsedeceğiz. Sebep eğer kendi başınıza tamamlayabileceğiniz bir problem olsa bile yetkili servisinize uğramayı unutmayınız. Örneğin, yağ eksilme problemi oldu ve motorunuza yağ eklediniz. Bu geçici bir çözüm olacaktır çünkü aracın normal koşullarda yağ eksiltmesi kesinlikle beklenmez. Çok çok az bir eksilme olabilir fakat bu asla yağ lambası yakacak kadar olmayacaktır.

 

Yağ Eksilmesi

Bu durumda aracınızda bulunan yağ müşürü olarak adlandırılan parça yağ seviyesinin düştüğünü anlayarak size uyarı verecektir. Bir motorun yağsız çalışması kesinlikle çok tehlikeli bir şeydir ve derhal motora yağ ilave edilmedilir. Aksi takdirde aracınızda çok ciddi maddi hasarlar meydana gelebilir. Bu problemi bu şekilde kısa vade için çözdükten sonra hemen ustanıza giderek aracın neden yağ eksilttiğini araştırmalısınız. Bu başlı başına ayrı bir konu olmakla beraber çok ciddi bir sorundur fakat masraf korkulduğu kadar fazla olmayabilir.

Yağ Müşürü Arızası

En sık karşılaşılan sorunlardan biri de budur. Yağ müşürü aracınızda bulunan yağın seviyesini ölçen iki parmağımız boyutunda bir parçadır. Eğer başka bir problem yok ve sorun sadece müşürden ise çok şanslısınız çünkü bu parçayı değiştirmesi hem çok ucuzdur hem de siz aracı kullanırken yağ lambası yanması bir hatadan kaynaklanıyor anlamına gelir. Fakat ileride yaşanabilecek ciddi bir problemi farkedebilmek adına ihmal etmeden değiştirmek en güzeli olacaktır.

Yağ Basıncı Problemi

İşte bu en büyük sıkıntılardan biridir. Yağ lambası yandığında eğer problem yağ basıncından kaynaklanıyorsa zaten aracın çekişinden vs. bir problem olduğu gözle görülür bir biçimde farkedilecektir. Bu problemin çözümü için sanayiye uğramak zorundasınız. Çözümü yine nispeten fazla maliyetli olmasa da çözülmediğinde aracınıza vereceği hasar cidden büyük oranlarda olacağından yakında aracınızı çekebileceğiniz bir servis bulunmuyor ise çekici çağırıp birkaç yüz lira çekici ücreti ödemeniz binlerce lira ödereyerek motorunuzu yenilemekten çok daha akıllıca olacaktır. Bu problemin anlaşılmasının bir diğer yolu ise göstergede bu ikazın ne zaman yandığıdır. Eğer gaza basınca yağ lambası yanıyor ise yağ basıncı aklınıza gelebilecek ilk seçeneklerden biri olabilir.

Yağ Filtresinin Tıkanması

Yağ filtrenizin tıkanması yağın sağlıklı ve temiz bir şekilde devir daim etmesine engel olacağından dolayı arıza lambası yakıyor olabilir. Yağ filtresini değiştirmek için ustanıza gidebileceğiniz gibi eğer alanınız ve vaktiniz varsa bu işlemi kendiniz de yapabilirsiniz.

Frene Basınca Yağ Lambası Neden Yanar?: Bu direk olarak motor ile alakalı olmayıp fren hidroliği seviyenizle alakalı manasına gelmektedir.

Peki bu problemlere ve nasıl çözülebileceklerine kısaca göz atmış olduk. Aracınız çok yeni dahi olsa bu problemle karşılaşmış olabilirsiniz. Peki temelde bu arızalara sebebiyet veren şeyler nelerdir?

  • Yağ değişiminin geciktirilmesi
  • Yağ filtresinin zamanında değiştirilmemiş olması
  • Kalitesiz yağ kullanılması
  • Fren hidroliği seviyesinin düşmesi

Arızaların temelini oluşturuyor olabilir.

BMW Motor Yağı

 

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.