Deyimler ve Atasözleri

Gözü Arkada Kalmak Deyiminin Anlamı Nedir?

Gözü arkada kalmak deyiminin anlamı nedir, ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanılan çeşitli deyimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca gözü arkada kalmak deyiminden söz edeceğiz.

Gözü Arkada Kalmak Deyiminin Anlamı Nedir?

Bir sebepten ötürü huzursuz olmak, bir durumu ya da bir kişiyi geride bırakmaktan endişe duymak anlamına gelir. Kişinin geride bıraktığı durumlardan, kişilerden, işlerden ya da olaylardan dolayı aklının karışık olması, bir türlü emin olamaması ve tereddütlerinin bulunmasıdır.

Burada gözünün arkada kalmasında önemli olan unsur geridekilerin niteliğidir. Örneğin bir işi birisine emanet edip başka bir şehre mecburen gitmeniz gerektiğinde gözünüz arkada kalıyorsa bunun en önemli nedeni işinizi yürütemeyecek kalitede ve kalifiyedeki insanların olmayışıdır. Bu esasında sizin de probleminizdir. İnsanlar bazı nedenlerden dolayı işlerinde nitelikli kişileri çalıştırmak istemeyebilirler. Misal, işinin ehli olan bir insan her yerde değerlidir ve emeği pahalıdır ancak emeğinin pahalı olması sizi bu deyimden kurtarır. Gönlünüz rahata bir şekilde arkanızı dönebilirsiniz çünkü geride bıraktığınız kişiler işini iyi yapan insanlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi