Yargı Bağımsızlığı Neden Önemli?

Yargı bağımsızlığı neden önemli? Demokratik ve laik bir ülkede yargı, kendisinden taviz verilmemesi gereken bir olgudur. Yargı, bir ülkenin güvencesidir. Bunun için de yargının bağımsız olması gerekir.

Sadece ülke içinde değil ülke dışındaki yatırımcılar için de bu durum aynı hassasiyete sahiptir. Yargı, bağımsız olmasıyla değerlidir. Yargının bir kamu otoritesine ya da bir kişiye bağlı olması demek o ülkede hukuk ve adaletin düzgün işlememesi demektir. 

Şöyle düşünün. Yabancı bir yatırımcısınız ve Türkiye’ye 1 Milyon TL değerinde bir yatırım yapmayı düşünüyorsunuz. Fakat ülkede hukuk ve adelet gibi kavramlar tamamen kağıt üzerinde. Yani dileyen dilediğini yapıyor veya bir kişinin kararıyla hüküm ve şartlar değişebiliyor. Ortada bir belirsizlik hakim. Siz paranızı böyle bir ülkeye yatırmak ister misiniz? 

Yargının bağımsızlığının yanında sıkça kullanılan bir diğer tabir de hukukun şeffaflığıdır. Yani bir kişi veya kurumun herhangi birisine ya da bir kuruma hangi sebeple ceza kestiği belli olmayan, arkasında siyasi gücü bulunduran bir kişinin dilediğini yaptığı bir düzende hukukun üstünlüğünden ya da şeffaflığından söz etmek mümkün değildir. 

Mesela geçtiğimiz günlerde anayasa mahkemesinin verdiği bir karar (Mehmet Altan’ın serbest kalması ile ilgili) yerel mahkeme tarafından kabul edilmemişti. Hukuk düzenin birilerinin çıkarına hizmet ettiği bir ülkede ekonominin de gelişmesi beklenemez. Bugün ekonomik olarak gelişmiş ülkelere baktığımız zaman hepsinin bir hukuk devleti olduğunu görüyoruz. Bu yüzden de yargı bağımsızlığı önemli bir konudur. 

İlginizi Çekebilir:  Hukukun Şekli Kaynakları Nedir? Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce