Yargıtay’ın Cemevi Kararı: Elektrik Faturaları Devlet Tarafından Ödenecek

Yerel mahkeme tarafından cemevlerinin bir ibadethane statüsünde olduğu ve elektrik faturalarının da devlet tarafından karşılanmasına ilişkin karar Yargıtay’dan geçti. Buna göre cemevlerinin elektrik faturasını devlet ödeyecek. 

Konuyla ilgili açıklama yapan davayı takip eden avukatlardan Riyad Yıldız, “cemevlerinin ibadethane statüsünde olmasına ilişkin hukuki sürecin 15 senedir devam ettiğini, Yargıtay’ın vermiş olduğu karardan sonra hükümetten resmî bir düzenleme beklediklerini” ifade etti. 

AİHM Devreye Girmişti

Cem Vakfı’nın Cemevlerinin ibadethane statüsünde olması gerektiğine ve elektrik giderlerinin de devlet tarafından karşılanmasını gerektiğine dair düzenleme talebinde bulunmuş ve elektrik faturalarını ödememeye başlamıştı. Bu karar üzerine BEDAŞ, faturaların birikmesi nedeniyle icra takibi başlatmış; karşılıklı restleşme sonrasında yerel mahkeme bu süreçte önce BEDAŞ lehine karar vermişti. 

Dava, AİHM’in devreye girmesi sonucu uluslararası bir soruna dönüşmüştür. Cemevlerine karşı ayrımcılık yapıldığı sonucuna varan AİHM, Türkiye’de dava sürerken cemevlerinin ibadethane statüsünde olduğuna karar kıldı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararı üzerine Yargıtay kararı bozmuştu. 

Yargıtay’ın bozma kararından sonra BEDAŞ, temyize gitme kararı aldı ancak yerel mahkeme bu sefer de BEDAŞ aleyhine karar verdi. 

Davanın son aşamasında ise Yargıtay, yerel mahkemenin BEDAŞ aleyhine vermiş olduğu kararı onadı. Böylece cemevlerinin aydınlatma ve diğer tüm elektrik giderlerinin devlet tarafından karşılanması kararı çıkmış oldu. Avukat Yıldız ise “Kanunlarda henüz Alevilik inanç sayılmıyor. Hükümetin burada düzenleme yapması ve Aleviliği inanç grubu olarak tanınması lazım” ifadelerini kullandı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir