Gündem

Yaz Dizileri

Ülkemiz sinema ve film sektörünün önde gelmeyen ve bir o kadar utanç kaynağı olan yaz dizileri start almış durumda. Fox TV’nin başını çektiği bu konu, bazı kesimlerin rahatsızlık duyacağı bir tenkite yol açsa da ekseriyetle haklı eleştirileri de içinde barındıran detaylı bir alandır. Yaz dizileri nedir? Neden yaz dizileri çekilir? Oyuncular neden yaz dizilerinde oynamak isterler? Kimler bu dizilerde oynar?

Türk dizi ve filmlerini gereksiz yerden yere vurmaya gerek yok. Her kesimden insanın rahatlıkla veya söylene söylene izlediği ve takip ettiği, en azından birkaç sahnesini izlediği dizilerimiz var. Ve fragmanı milyon kez izlenen diziler de. Velhasıl standart diziler sezon finali yapıp sahneden yavaş yavaş çekilmeye başladıklarında malum yaz dizileri meydanı boş bulup piyasaya atılırlar.

Senaryodan yoksun, oyunculuktan bihaber, konu desen zaten bomboş diziler olan bu yaz dizilerinin hayranlarının oldukça fazla olduğunu görünce açıkçası şaşırmamak elde değil. Bu tenkitin alasını yapmak istediğim yaz dizilerinin birkaç fonksiyonundan bahsetmek istiyorum.

Senaryo

Efendim öncelikle bir adet yakışıklı erkek ve bir adet de güzel; güzel olmasa da alımlı bir kadın istisnasız her yaz dizilerinde olan sembollerdir. Birbirlerine aşık olurlar; genellikle spor salonunda karşılaşırlar, erkek zengin kız zengin olur. İşleri güçleri çölde bahtsız bedevinin başına gelemeyecek olayları aşarak mutlu olmaya, yani evlenmeye çalışmaktır. Tabi sitcomlar işin içine girmezse olmaz. Türlü muziplikler, ne idüğü belirsiz; menbası meçhul esprilerle seyirci bir şekilde o diziyi izler.

Oyuncular

Genelde taze konservatuar mezunu, az biraz deneyim sahibi, yakışıklı ve karizmatik ve aynı zamanda güzel, alımlı kişilerin oynadığı dizilerdir. Bu oyuncular için yaz dizileri birer vitrindir. Kendilerini burada sergileyerek asıl hedefleri olan sezon dizilerine kapak atmaya çalışırlar. Sezon dizileri ise buradaki yetenekli oyuncuları draft etmekle görevlidirler.

Neden Yaz Dizileri Çekilir?

Açıkçası sezon finali olmuş, dev prodüksiyonlu dizilerin yokluğunda millete belgesel izlettirmek gibi hayırlı bir işe sebep olmayı kendilerine hakaret sayan yapımcıların halt yemesidir. Zaten sezon dizilerinin ne kattığı sorgulanmaktayken yaz dizilerinin ne işe yaradığını da sorgulamaya ve araştırmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. İçler acısı. Neden yaz dizileri çekilir? Bana göre tek bir açıklaması olabilir o da Algida satışlarını artırmak malum Cornetto Yalın’ın üç sene üst üste çektiği reklamların bu dizilerle ne kadar uyumlu olduğu ortada.

Velhasıl her sezon sonunda, en azından geçen yıla göre birkaç sağlam yapıt çıkarabildik diye sevinirken ortalamayı ayaklar altına alan bu yaz dizlerinin rezilliğine maruz kalıyoruz. Entrika dolu, orijinal Türk dizisi kıvamındaki bu yaz dizileri, milyon kez izlense dahi bir adım ufku genişletmeyecek çapsız ve bir o kadar itici yapıtlardır. Yalnız;

Dondurmanızı yerken izleyebilir, dedikodusunu her yerde yapabilirsiniz. Ertesi gün magazinden olayların gerçek yüzünü takip edebilir, gerçek hayatta rol arkadaşıyla aşk yaşayıp yaşamadığını öğrenebilirsiniz. İyi seyirler Türkiye…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi