Ashin Wirathu Kimdir?

Ashin Wirathu, Burma’da (Myanmar) 969 harekatının ve Müslüman karşıtı gösteri ve eylemlerin önderi. Ashin Wirathu, aynı zamanda Budist terörünün en büyük destekçisi ve bölgedeki huzursuzluğun en büyük mimarlarından biri.

1968 yılında doğmuş emekli bir din adamı Ashin Wirathu, 2000’li yıllardan sonra patlak veren Arakan krizinin büyümesi ve küresel bir sorun haline gelmesinden önemli bir rol oynamıştır.

Arakan’da Müslümanların Budistler tarafından öldürülmesine göz yummakla kalmayıp nefreti körükleyen kanaat önderi Ashin Wirathu, zalimliğiyle şimdiden Bin Ladin’e benzetiliyor. Arakan’daki zulme dünyanın dört bir yanından tepkiler gelmiş, BM olağanüstü toplantı yaparak konuyu gündemine taşımıştı.

İlginizi Çekebilir:  Filistin, İsrail'le Aynı Masada: Doğu Akdeniz'de Türkiye Karşıtı Platformda Yer Aldı

Ashin Wirathu, ne gibi sözlerle Budistleri bölgede yaşayan Müslümanlara karşı dolduruyor? Örneğin Ashin Wirathu’ya ait olan şu söz bölgedeki Budistlerin Müslümanlara bakış açısı hakkında önemli bilgiler veriyor.

“Siz müslümanların dükkanlarından alış veriş yaptığınızda o para sadece orda kalmıyor.O para sizin ırkınızı ve dininiz mahvetmeye hizmet ediyor”

Time Dergisi Haziran 2013 sayısının kapağında yer alan Ashin Wirathu “Budist Terörünün Yüzü” sloganıyla okuyuculara servis edilmiş.

İlginizi Çekebilir:  Faiz Helal İçki Haram: Kuveyt Türk Banka Kartına Tekel Yasağı

Söylemleri ve hareketleriyle bölgede uzun yıllar var olan ve uluslararası bir müdahale gerçekleşmediği sürece küresel bir sorun olma özelliğini kaybetmeyecek Arakan krizinin tetikleyicisi ve Budistlerin kanaat önderi din adamı Ashin Wirathu, terörün Uzakdoğu Asya’daki temsilcisi konumundadır.

Ölenlerin sadece Müslüman olması, tepkilerin yeterince verilmemiş olması ya da yapılan bu zulme dünyanın sadece sayılı ülkelerinden karşı çıkılması orada yapılanların terör olup olmadığı gerçeğini değiştirmiyor. Terör var. Bin Ladin gibi, Bağdadi gibi Ashin Wirathu da bir teröristtir. Kitleleri harekete geçirerek, bilinçli ve sistematik bir şekilde karşı tarafın katledilmesi neden terör olmuyor? Afganistan’da Arakan’da olmayan ne vardı da ABD kendisini müdahale etmek zorunda hissetti? Ölüm, vahşet, gayri insani bir durum, insanlık suçları vs ABD’nin müdahale edeceği (!) tüm koşullar var.

İlginizi Çekebilir:  Land ile Tanışın

Petrol yok diye mi böyle? Stratejik herhangi bir önemi olmadığı için mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi