Yenişafak Yazarı: Belediye Başkanları Cumhurbaşkanı Tarafından Atansın, Bekamızı Demokrasiye Feda Etmeyelim

Adalet ve Kalkınma Partisi’ne yakınlığı ile bilinen Yenişafak gazetesi yazarlarından Ömer Lekesiz, seçimlerle ilgili şok açıklamalarda bulundu. Lekesiz, beka sorunundan söz ederek belediye başkanlarının Cumhurbaşkanı tarafından atanması gerektiğini vurguladı. “Bekamızı demokrasiye feda etmeyelim” diyen Lekesiz, “yanlışlıklar bataklığında çırpınıp durmayalım” ifadelerine yer verdi. 

BirGün gazetesinin haberine göre Yenişafak gazetesi yazarlarından Ömer Lekesiz, uzayan seçim sonuçları hakkındaki köşe yazısında belediye başkanlarının Cumhurbaşkanı tarafından atanmasını önerdi. Lekesiz, önerisini doğuda seçmenin “Ben oyumu HDP’ye vereyim ama devletimiz onun yerine mutlaka kayyum atasın” diyerek savundu. Lekesiz ayrıca şu ifadelere yer verdi: 

Lekesiz, “bölge insanı, duygusal gerçekliklerle yapmak zorunda olduğu tercihin, seçimle arzuladığı sonucu üretmeyeceğini, dolayısıyla kendi tercihinin devletin çıkarları, beka hassasiyeti bakımından yeniden devlet aklıyla değerlendirilmesi ve asıl sonucun bu yünde tahakkuk ettirilmesi gerektiğini, tevilini imkânsızlaştıran bir katiyetle, somutlukla ifade etmektedir.”

Yerel seçimlerden önce sorunlu bölgelerde bulunduğunu iddia eden Lekesiz, kayyumla atanan belediyelerdeki iyileşmeden de söz etti. Altyapı çalışmalarından ve halka kaynaşmanın kayyumla sağlandığını belirten Lekesiz, değerli kazanımların demokrasiye feda edilemeyeceğini söyledi. Lekesiz, yazısında ayrıca şu ifadelere yer verdi:

“Yine de sözüm ona demokrasiden taviz vermeyecek şekilde ve yine onun içinden, teklif ettiğim atama konusuna mahsus bir form üretilebileceği gibi, partili cumhurbaşkanı (devlet başkanı) seçmenin buna kendi başına demokratik bir dayanak olarak yeterli gelebileceğini ve bu bahiste onu tekrar seçmemenin onun ilgili seçimlerini seçmemek olacağını tutarlı bir tez olarak öne sürmek de mümkündür.

Yeter ki, bekamızı demokrasiye feda etmeyelim ve yanlışlıklar bataklığında çırpınıp durmayalım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle