Yıldırımdan Nasıl Korunulur?

Yıldırımdan Nasıl Korunulur? Yıldırım Nedir? Çoğumuzun şimşekle karıştırdığı yıldırım Nedir? Ne anlama geliyor? Korunmak için ne yapılmalı?

Yıldırım, bulutlardaki elektriğin büyük bir şiddetle yeryüzüne boşalmasıdır. Elektrikle yüklü bir bulut yer yüzüne yaklaştığı zaman yerde ters yüklü bir alan meydana getirir. Buluttaki elektriklenmiş moleküller, yani iyonlat artı işaretli ise yerdekiler de eksi olur. Hava başlangıçta elektrik akımının geçmesini önler. Ama bulut yere yaklaştıkça yükseklik bulutdaki elektriğin gücü de arttıkça, hava bu geçişi önleyemez. Yıldırım büyük bir gürültü ve ışık çıkararak yere düşer.
Yıldırım 2-3 kilometre yüksekteki bir bulutla yer arasında da meydana gelebilir. Düştüğü yerde canlıları öldürür, birçok şeyi yok eder. Madenden yapılmış bazı eşyaları eritir, hatta buharlaşarak büsbütün kaybolur. İletken olmayan bazı maddeler kırılır dökülür ve yanıcı maddeler alev alır.

Yıldırımlar çoğunlukla yüksek yerlere düşer. Düz bir alanda bulunan ağaçlar veya yapılardan minare ve kubbe gibi yüksek noktalar da yıldırımın düşebileceği yerlerdendir. Yıldırım, eş yükseklikteki iki noktadan daha iletken olana düşer. Buna örnek olarak;
Biri ağaçtan, öbürü de madenden iki direk bulunduğunu gözümüzün önüne getirdiğimiz zaman, yıldırım bunlardan madenden olan direğin üzerine düşer.

Yıldırımdan Nasıl Korunur?

Fırtınalı havalarda yağmurdan korunmak için ağaçların altında gizlenmek sanıldığından daha çok tehlikeler doğurabilir. Yüksek yerlere düşen Yıldırım, ağacı yakıp kavurduğu gibi altına saklanmış olanları da bir anda öldürür. Bunun gibi telefon ve telgraf direklerinin, çelik kulelerinin altında durup fırtınanın dinmesini beklemek insanın hayatına mal olabilir.

Ağaçsız dümdüz bir alanda fırtınaya yakalananların, ayakta durdukları zaman yıldırıma hedef olabileceklerini akıllarından çıkarmamaları gerekir. Bunun için bu gibi havalarda ısınmaya göze alarak çukurca bir yere upuzun yatmak en doğru harekettir. Fırtınanın sürüklediği bulutlar oradan iyice uzaklaşıp gidinceye kadar beklemenin Yıldırım’a çarpılmaktan çok daha iyi olduğu muhakkaktır.

Eve Yıldırım Düşer mi?

Yıldırım; evlere, büyük binalara ve benzeri kapalı yerlere düşebilir. Böylece havada şimşekler çakar, gök gürlerken, pencere kenarı, musluk başı gibi yerlerde durmamak yerinde bir hareket olur.
Evde, radyo antenini toprağa bağlayıp elektriği ileten eşyanın yanında bulunmamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: