Yulaf Ezmesi ile Zayıflama

Yulaf besini yemek kültürümüzde hakettiği yeri bulamadığı gibi ailemizdeki yaşlı kişiler tarafından ‘Biz yulafları köyde atlara veririz’, ‘At yemi o neden yiyorsun?’ gibi yorumlara dahi maruz kalabilirsiniz. Bu yazıda kısaca yulafın ne olduğundan, diyet sırasında size nasıl yardımcı olabileceğinden bahsettikten sonra pratik bir tarif vereceğim.

Yulaf içinde D vitamini, potasyum, magnezyum ve lif açısından çok zengin bir bitkidir. Romalı askerlerin beslenme düzeninde önemli bir yere sahiptir. Lif içeriğinin zengin olmasından dolayı sindirimi diğer besinlere göre uzun sürecek ve sizi daha uzun süre tok tutacaktır. Bazı araştırmalar yulaf bitkisinin damar açıcı faydaları olduğunu da göstermektedir.

Her sabah yulaf yemek bunaltıcı olabilir fakat haftada en az birkaç kahvaltınızı bu mucize yiyecek ile yapmanız çok faydalı olacaktır. Marketlerde kolayca bulabileceğiniz gibi fiyatı da çok uygundur.

Faydalarını uzun uzun yazıp canınızı sıkmayacağım sadece kelime üretmek için pazarcı abilerimiz gibi ‘Gel abla gel ülsere kansere faydalı’ yapmanın da pek gereği yok. Doğadaki besinlerin bilinçli tüketildiğinde ayrı ayrı sayfalarca faydası olduğunu biliyoruz. Fakat ‘Yulaf ezmesi ye damarın açılsın.’ gibi kesin yorumlar abartıya kaçıyor.

Nasıl Yenmeli?

Sert ve sası bir tadı olduğundan dolayı direk yemek biraz zor. Yoğurt veya süt ile karıştırmak güzel bir seçenek olabilir. En pratik yolu baştan söyleyeyim sonra biraz daha detaylı tarifime geçeceğim.,

-2/3 su bardağı yulafı bir kaseye doldurduktan sonra üzerini biraz geçecek kadar süt ekleyin. Bunu geceden yaparsanız yulaf yumuşacık bir hale gelecektir.

Biraz daha lezzetli hale getirmek için gereken malzemeler;

  • 1 su bardağı süt
  • 1-2 adet çilek
  • 1 adet muz
  • 2/3 su bardağı yulaf ezmesi
  • Tarçın

Tavaya yulaf ezmesini ekledikten sonra yarım su bardağı su ekleyin ve 3-4 dakika boyunca ısıtarak yavaş yavaş karıştırın. Karışımı bir kaseye aldıktan sonra süt ekleyin. Dilimlenmiş çilek ve muzu da ekledikten sonra tercihinize göre biraz da tarçın ekleyin. Afiyet olsun!

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting