Yulaf İshal Yapar mı?

Yulaf ve ishal normalde birlikte görülmez. Yulaf genellikle pek çok dezavantajı olmayan sağlıklı bir gıda olarak kabul edilir. Ancak bazı insanlar yulaf konusunda hassastır ve bunun birkaç nedeni vardır.

Yulaf ve Yulaf Ezmesi Neden İshal Yapar?

Yulaf ezmesi genellikle sağlıklı bir besindir. Ancak hassas kişilerde bazen yulaf ve ishal ilişkilendirilebilir. Bu, pek çok insana iyi bir lif kaynağı sağlayan yulafa duyarlıysanız kaçınmanız gerekebileceği anlamına gelir.

İlginizi Çekebilir:  ZERO-P Baş Ağrısına İyi Gelir mi?

Yulaf genellikle ilave su veya başka bir sıvı ile pişirilir. Pişirildiğinde, yulaf, doyurucu bir dokuya sahip hafif peltemsi bir yiyecek olan yulaf ezmesine dönüştürülebilir. Yulaf ezmesi, Ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın bazı bölgelerinde geleneksel bir kahvaltı yemeğidir.

Hassas insanlar için probleminin birkaç muhtemel kaynağı vardır. Çölyak hastalığınız varsa, Ulusal Çölyak Derneği’ne göre buğday veya buğday ürünleri ile temas eden yulaf yiyor olabilirsiniz. İrritabl bağırsak sendromunuz (IBS) varsa, Uluslararası Gastrointestinal Bozukluklar Vakfı’na göre çözünür liflere tepki gösteren birkaç kişiden biri olabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir:  C Vitamini İshal Yapar mı?

Sonuç olarak, yulaf ishal yapmaz. Ancak yulaf yediğiniz zaman ishal oluyorsanız buna alerjiniz olacak derecede anormal bir rahatsızlığınız var demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir