Gündelik Hayat

Yumurta Bozulur mu?

Yumurta doğru ortamlarda saklandığı takdirde tavsiye edilen tüketim tarihi ya da son kullanma tarihinin üzerinden aylar geçse de aslında tazeliğini koruyabilen bir gıdadır. Yumurtanın bozulmasının önüne geçmede 2 altın kural vardır. İlki yumurtanın o gün kullanılmayacaksa buzdolabında saklamaktır. Yumurtanın üzerine basılmış olan kovucu tarihi ile karıştırılmamalıdır, bu hususta oldukça önemlidir. Yumurtanın nerede saklanacağı ya da bozulup bozulmadığını anlamak amacıyla neler yapılmalı bunlara da dikkat edilmelidir.

Yumurtanın Saklaması

Yumurta, mutlaka buzdolabında saklanmalıdır. Bazı marketlerde fazla yer bulunmadığı için yerde hızlı bir şekilde satıldığı için dolap yaşındaki arayanlarda satılması bir kafa karışıklığı oluştursa da aslında tüketicilerin yumurtaları 15 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta saklamaları mantıklı olacaktır.

Yumurtanın Buzlukta Saklanması

Makalenin başında da anlatıldığı gibi yumurta, uygun koşullarda saklanmadığı zaman çabucak bozulabilen bir gıdadır. Yumurta, çoğu hayvansal ürün gibi bakteri üremesine ve bozulmaya açık olan bir gıdadır. Bu sebeple nem ve rutubetten uzak serin bir ortamda saklanması gerekir. En uygun yöntem ise kutusundan çıkarmadım buzdolabının herhangi bir rafında yumurtaları muhafaza edilmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi