Yunan Mitolojisinde Büyük Tanrılar 

Yunan mitolojisinde, Zeus Kronos’u tahtından ettikten ve titnalar ile olan mücadelesinden galip çıkınca evrenin en kudretli en güçlü tanrısı oldu. Artık Zeus’a kafa tutacak hiç bir varlık kalmamıştır. Dünyayı ve evreni idare etmek için diğer tanrı ve tanrıçaları alarak kendilerine Olympos’u seçmiştir.

Olympos tanrıları 

Tanrılar dağı, Olympos’ta saraylarını kuran tanrı ve tanrıçaların hepsi birbiri ile akrabadır. Hera, Demeter, Hestia, (tanrıça) Hades, Poseidon Zeus’un kardeşleridir.( Tanrı). Bu tanrı ve tanrıçaların çocukları ve akrabalarının da teşviki ile tanrılar cumhuriyeti kurmuşlardır Olympos dağına. İnsanlar Yunan tanrılarının kendisi gibi tasvir etmişlerdir ki gerçekten de öyleydiler lakin insanların kaçırdığı nokta ise tanrılar insanlardan daha güçlü daha kuvvetli, daha büyük, daha güzel bir vücuda sahiptirler. İnsanlarda olmayan özelliklerde mevcuttur. İstedikleri kılığa bürünür, istedikleri zamanlarda dünyayı bir ucundan diğer bir ucuna biranda gidebilirlerdi. Zeus Olympos tepesinden Fenike sahilinde gezen Europa adlı güzel bakireyi görünce Hera’ya sezdirmemek için boğa şekline girdi ve Suriye biranda gitmiştir. Yunan tanrıları insan biçimindeydiler fakat insan gibi fani değildi, ihtiyarlığı yoktur ve ölümü bilmiyorlardı.

Zeus güzel Europa için boğaya dönüştüğü tasviri

Tanrılar Ambosia denilen ve kendilerini besleyen yiyeceği yiyorlardı. Nektar denilen bir nevi ab-ı hayat içeceği içiyorlardı. Tanrıların da insanlar gibi onların da bazı kusurları vardı. Mesela şehvet onları da tesirine almıştır. Onlar da icabında yalan söylerlerdi ki Zeus bunların başını çekiyordu. Zeus baş tanrı olduğu halde tanrıçalardan da insanlar içinden de hoşuna gideni kendi şehvetine kurban ederdi. Şehvet olmayan sadece şu tanrıçalardır. Athena ve Artemis bu iki tanrıça el sürülmemiş temiz bakire olarak kalmışlardır. Ve şehvete yer verilmemiştir. Yunan mitolojisinde tanrılar da Yunanlılar gibi severler yahut nefret ederlerdi. Kıskançlık ateşi onları da sarar yanıp kül ederdi. Çekememezlik, fitne fesatlık onlarda da vardı. Tanrılar da ölümden başka büyük acıları en dibine kadar yaşarlardı. Öç alma duyguları da aşırı fazlaydı. Çok insafsız ve acımasız şekilde ölümler göreceğiz Yunan mitolojisinde.

Tanrıların yemeği Ambosia

Yunan mitolojisinde her şeyin bir tanrısı olduğu inanılırdı. Her tanrının bir çok hizmetçileri vardı.

İkinci dereceden birçok tanrıça ve tanrı bulunuyordu. Fakat bütün bu tanrı ve tanrıçaların üstünde daha yetkili on iki Olympos’lu tanrı ve tanrıça vardı. Bunların altısı erkek altısı kızdı. Baş tanrı ve göklerin tanrısı Zeus/ savaş ve kötü savaş tanrısı Ares/ güzel sanatlar tanrısı Apollon/ sanayi ve demir tanrısı Hephaistos/ tanrıların habercisi ve güzel sözler ile kandırmasını başaran Hermes/ deniz tanrısı Poseidon/ savaş stratejisi ve akıl tanrısı Athena/ aşk ve güzellik tanrıçası Aphrodite/ aile tanrıçası Hestia/ avcılar ve iffet tanrıçası Artemis/ toprak ve baharın tanrıçası Demeter izdivaç tanrıçası Hera/  sonradan alınan şarap tanrıçası Dionysos

Hades de çok büyük tanrıdır ama Olympos’un 12 tanrısı arasında yoktur. Çünkü yer altında yaşar onun krallığı yer altındadır simgesi iki dişli yabası ve üç başlı köpeğidir.

Yunan mitolojisinde ki adıRoma mitolojisinde ki adıCinsiyeti Simgeleri Doğal gücü
ZeusJüpiterErkekKartal, yıldırımMutlak Kudret
HeraJununKadınTavusEvlilik
AthenaMinervaKadınKalkan, zeytin dalı, baykuşZeka, strateji
ApollonFebusErkekYay,lirGüzel sanatlar
ArtemisDianaKadınGeyik,hilal,yayİffet
HermesMercureErkekKanatlı terlik,yılanlı asaHaberleşme, belagat
HephaistosVulkenErkekÇekiç, örsSanayi, demir
HestiaVestaKadınKutsal ateşAile faziletleri
AresMarsErkekMızrakSavaş
AphroditeVenüsKadınGüvercin, kuğuGüzellik, aşk
DemeterCeserKadınBuğday,demetBolluk, bereketlilik
PoseidonNeptünErkekÜç dişli yabaHiddet,deniz

subutay

Merhabalar. Mimar Sinan Üniversitesi Klasik Arkeoloji 1. sınıf öğrencisiyim. Marmara Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliğini bitirdim. Mitoloji hakkındaki bilgilerim Mimar Sinan'daki kıymetli hocalarım ve kitaplar sayesindedir. Bu bilgilerimi sizler ile paylaşmaktan oldukça mutluluk duyuyorum.

2 thoughts on “Yunan Mitolojisinde Büyük Tanrılar 

 • Aralık 20, 2018 tarihinde, saat 11:31 am
  Permalink

  Bu alanda paylaşım yapan ender kaliteli bir site. Paylaşımlarınızın devamını bekliyorum.

  Yanıtla
  • Aralık 20, 2018 tarihinde, saat 3:24 pm
   Permalink

   Güzel yorumun için teşekkürler elimden geldiğince hergün paylaşmaya çalışıyorum bizi desteklemek için paylaşırsaniz ayrıyeten mutlu olacağım 🤗

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: