Deyimler ve Atasözleri

Yüreği Sızlamak Deyiminin Anlamı Nedir?

Yüreği sızlamak deyiminin anlamı nedir, ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli deyimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca yüreği sızlamak deyiminden söz edeceğiz.

Yüreği Sızlamak Ne Demek?

Herhangi bir olay ya da şahit olduğu durum karşısındaki kişinin canının yanması, derin bir üzüntü duyması ve acıma hissi içinde olması gibi anlamlara gelir. Genelde bir kişinin, gördüğü ya da maruz kaldığı bir başka kişi hakkındaki görüşlerini tasvir eden bir deyimdir. Burada kişinin derin bir üzüntü duyması anlatılmak istenir ancak bu üzüntüde acıma hissi de vardır.

Yüreği Sızlamak deyiminde üzüntüden farklı olarak acıma hissinin ön planda olduğu görülür. Örneğin zamanında tanışıklık yaşadığınız bir insanın son halinin perişan olduğunu gördüğünü zaman yüreğiniz sızlar. İçten içe bu kişiye acır ve halinin kötülüğünden dolayı içinizde derin bir üzüntü oluşur. Bu, sıradan bir düşkün insanı görmekle benzer bir durum değildir. Çünkü, yüreğinizi sızlatan insanın eski halini de bilirsiniz ve aradaki bir uçurum, sizin ona acıma hissinizi tetikler. Bu nedenle yüreği sızlamak sadece üzüntü duymak değil aynı zamanda acımaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi