Yürürken Sigara İçmeyin!

Yürürken sigara içmeyin. Dünyanın en çok sigara içen ülkeleri arasında her ne kadar ilk 20 içerisinde yer alamasak da sigara tüketimi ülkemizde bir hayli fazla. Kapalı alanlarda sigara kullanımın yasaklanmasının ardından dumansız hava sahası biraz daha artmış durumda. Fakat yürürken sigara içilmesinin önüne bir türlü geçilebilmiş değil. İnsanların yürürken sigara içmesinin önüne hiçbir kural geçemiyor. Nedeni ise şimdilik dumansız hava sahasında değil ve kapalı alan olarak sayılmıyor. Ama biz yine de tekrarlayalım: Yürürken sigara içmeyin.

Neden?

Sigara içmeyen insanları, etrafta baca gibi dolaşarak dumana boğmanın bir anlamı yok. Her ne kadar ülkecek sigara kokusuna alışkın olduğumuz bir gerçekse de sigara dumanından rahatsız olan milyonlarca insan var. Bu insanları düşünmek gerekiyor. Sigara içmek, anlaşılabilir bir davranış. Fakat sigarayı başkalarını rahatsız edecek şekilde içmek, bir başkasının hakkına tecavüz etmektir ve bu yanlış bir davranıştır.

Yürürken sigara içmek, bir yerde otururken ve dururken sigara içmeye oranla sağlık açısından çok daha zararlı.

Sigara içen insanların, arkalarındaki insanları düşünmesini bekliyoruz. Sigara dumanının içmeyen insanı şıp diye bulduğunu hatırlatırsak bu konuda daha özenli davranılması gerekir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne Göre Dünyanın En Çok Sigara İçen 20 Ülkesi

 

Unutmadan şunu da ekleyelim. Yürürken sigara içen insanlardan daha çok son fırtını otobüsün veya metrobüsün içerisine üfleyen insanlar da ayrıca delirmek için birebir. Bunu hele hiç yapmayın. Zira toplu taşıma denilen olgu, isminden de anlaşılacağı üzere insanların toplu olarak kullandığı ve hiç kimsenin mülkiyetinde olmayan bir edinimdir. Toplu taşıma araçlarında, içeri üflenen sigara dumanı, içeride çok daha kötü bir havaya neden oluyor.

Üstelik sigara içen bireylerin çok kötü koktuklarını söylemiş miydik? Evet sizin de fark ettiğiniz gibi sigara içenler gayet kötü kokuyor ve işin ilginç tarafı kötü koktuklarını bir tek kendileri bilmiyor. O yüzden naçizane tavsiyemiz hacı yağı, mis, esans da olsa bir koku sürün ki sigara kokusu üzerinizde hafiflesin.

Hülasa; yürürken sigara içmeyin, toplu taşıma araçlarına binerken son sigara dumanını içeri üflemeyin ve sigaranın üzerinizde kötü bir koku bıraktığını unutmayın. Veya siz sigarayı komple bırakın. Hem sağlığınız hem de etrafınızda olan kişiler için en iyi yol bu. Tüm dünya bıraktı bi biz içiyoruz.

Sigarayı Bırakmanın Etkili Yolları

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: