Biyografi

Yusuf Esenkal Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında?

Yusuf Esenkal kimdir, nereli ve kaç yaşında? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca Yusuf Esenkal’dan söz edeceğiz.

Yusuf Esenkal Kimdir?

— Es Film Kurucusu

Türkiye’nin ilk Osmanlı polisiyesi olan Filinta isimli dizi ile yapımcılık kariyerine adım atan Yusuf Esenkal, Filinta dizisinin 56 bölüm; Zeyrek ve Çeyrek isimli dizinin de 29 bölüm yapımcılığını üstlenmiştir.

Daha sonra TRT 1 ekranlarında yayınlanan ve son zamanların en çok izlenen dizileri arasında yer alan Payitaht Abdülhamit isimli dizinin yapımcılığını üstlenen Yusuf Esenkal, ayrıca İsimsizler ve Türkiye’nin ilk Hollywood filmi olan “The Ottoman Liuetenant”ın da yapımcılarından biridir.

Filinta, Payitaht ve İsimsizler gibi dizilerim yapımcısı ve ES Film’in kurucularından olan Yusuf Esenkal, evli ve iki çocuk babasıdır.

Okçular Vakfı ve Diğer Bağlantıları

Yusuf Esenkal aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından fonlanan Okçular Vakfı’nın yönetim kurulu üyelerinden biridir.

Mis Hediyelik adından bir şirketin ortaklarından olan Yusuf Esenkal, Serdar Öğretici ve Maye Dış Ticaret ortaklığı ile şirketin varlığını sürdürmektedir.

Maye Dış Ticaret Kimin?

Maye Dış Ticaretin ortakları arasında dikkat çeken isimler de var. Bu isimler arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan da bulunuyor. Maye Dış Ticaretin diğer ortakları ise şöyle;

  • Mustafa Esenkal
  • Ali Bahadır Yeşil

Bilal Erdoğan daha sonra Maye Dış Ticaret’in hisselerini 2014 yılında Mehmet Sarıtaş’a devretmiş ve şirket sayısı böylece üçe düşmüş: Mis Hediyelik Eşya, Doruk Izgara ve BMZ Grup Denizcilik.

Kaynak: https://www.internethaber.com/bilal-erdogan-kozmetik-sirketini-kime-satti-714692h.htm

Mustafa Esenkal, ES Film’in kurucusu Yusuf Esenkal’ın ağabeyi. Ali Bahadır Yeşil ise İstanbul Havalimanı’nda bir ara gündeme gelen Akıncı Restoran’ın sahiplerinden. Diğer ortak ise Mustafa Esenkal.

Bir Anekdot

  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sivil Toplum Kuruluşları raporuna göre Okçular Vakfı, bugüne kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden toplamda 16 milyon 640 bin 457 lira 11 kuruş yardım almıştır.

Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını alarak resmen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı olmasının ardından hatta daha önce belediyenin hangi kuruma ne kadar bağış yaptığı da gün yüzüne çıkmıştı. Bugün gelinen noktada başta İstanbul halkından alınan vergiler ve belediye gelirlerinin Okçular Vakfı, TUGVA, Hidayi Vakfı ve Birlik Vakfı gibi kurumlara adeta aktarıldığını görüyoruz.

Yusuf Esenkal başlığına uygun olarak diğer yazılarımızın da devamı gelecek. Bu yazımızın altında ya da site ana sayfasında alakalı içeriklere göz atabilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.