Biyografi

Ziya İlgen Kimdir? Ne İş Yapıyor? Aslen Nereli?

Erdoğan’ın eniştesi, tek kız kardeşi olan Vesile İlgen’in eşi Ziya İlgen Kimdir? Daha önceki yazılarımızda Erdoğan ailesindeki önemli isimlerden, Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşlerimden söz etmiştik.  Bu yazımızda ise kısaca Ziya İlgen’in kim olduğundan, aslen nereli olduğundan ve ne iş yaptığından söz edeceğiz. 

Ziya İlgen Kimdir? 

Yandaş medya kendisi hakkında “siyasetten uzak, gösterişsiz ve sade bir yaşamı seviyor” tarzında bilgiler verse de Ziya İlgen hiç de gösterişsiz bir hayatı sevmemiş. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bunu detaylı olarak aktaracağız. 

Özellikle 15 Temmuz Darbe Girişiminde Recep Tayyip Erdoğan’ın “darbe haberini eniştemden öğrendim” dediği eniştesi Ziya İlgen’dir. Ziya İlgen, Recep Tayyip Erdoğan’ın tek kız kardeşi olan Vesile İlgen ile evlidir. 

Ziya İlgen ve Ahmet Burak Erdoğan 

Ülker Grubu’nu ürünlerinin dağıtımını yapan Yenidoğan Gıda Pazarlama ve Ticaret A.Ş’nin başında bulunan Ahmet Burak Erdoğan, babasının Ülker’de hissesinin olması nedeniyle burada yönetim kadrosunda görev almıştı. O dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ülker’de bulunan hisselerini satması sonrasında oğul Ahmet Burak Erdoğan ve enişte Ziya İlgen 10 Nisan 2006 tarihinde Turkuaz Denizcilik adındaki bir şirketi satın aldı. İkili daha sonra bu şirketin ismini Bumerz Denizcilik olarak değiştirdi. 

18 Ağustos 2006’da kurulan BUMERZ Denizcilik ve Ticaret A.Ş.’nin  hisse dağılımını yüzde 25 Burak Erdoğan, yüzde 25 Mustafa Erdoğan, yüzde 25 Ziya İlgen, yüzde 15 Osman Ketenci ve yüzde 10 Mustafa Gündoğan şeklinde gerçekti. Daha sonra Ahmet Burak Erdoğan’ın amcası Mustafa Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen’den ayrılması sonrası 19 Ocak 2007 tarihinde Mert Mecit Çetinkaya ile birlikte %50 hisseyle MB Denizcilik Şirketi’ni kurmasıyla ortaklık da sona erdi. 

Erdoğan’ın En Büyük Oğlu Ahmet Burak Erdoğan Kimdir? Ne İş Yapıyor?

Ziya İlgen Aslen Nereli? 

Anne tarafından Balıkesir Erdekli olan Ziya İlgen’in merhume annesi Zümriye İlgen, 15 Eylül 2016’da vefat etmiş ve burada defnedilmişti. 

Annesinin Cenaze Törenine Erdoğan da Katıldı

15 Temmuz Darbe Girişiminde darbe haberini Erdoğan’a veren Ziya İlgen’in annesi Zümriye İlgen, tedavi gördüğü Bursa’daki bir hastanede hayatını kaybetti. 89 yaşında hayata gözlerini yuman Zümriye İlgen’in cenaze törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

Kırmızı Çizgi&Yorumlar 

Yandaş meydanın özellikle 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında kendisi hakkında “Ziya İlgen kamuoyu önüne çıkmayı sevmeyen ve açıklama yapmayan bir işadamı olarak biliniyor. Ziya İlgen sessiz kişiliği ile biliniyor.” gibisinden verdiği bilgilerle gerçekten de öyle bir insan imajı çizdirilen Ziya İlgen, gerçek anlamda öyle biri değil. 

Çocuklarının, dünürünün, eniştenin, kardeşinin, eski özel kalem müdürünün bir vergi cennetindeki şirkete milyonlarca dolar gönderdiği Erdoğan’ın eniştesi de Man Adasına 2.5 milyon dolar ve 1.5 milyon dolar olarak iki kez para transferi gerçekleştirmiş. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds