Erdoğan’ın En Büyük Oğlu Ahmet Burak Erdoğan Kimdir? Ne İş Yapıyor?

Recep Tayyip Erdoğan, çoğu zaman politik söylemleri ve sözleri ile ön plana çıkan bir siyasi parti lideri, belediye başkanı, başbakan ve cumhurbaşkanı oldu. Erdoğan kimi zaman da kardeşleri ve çocukları ile de gündeme geldi. Daha önceki yazılarımızda Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca Erdoğan’ın en büyük oğlu Ahmet Burak Erdoğan’dan ve ne iş yaptığından bahsedeceğiz. Ahmet Burak Erdoğan kimdir? Ne iş yapar? 

4 Temmuz 1979 tarihinde İstanbul’da doğan Ahmet Burak Erdoğan’ın annesi Emine Erdoğan; babası ise şu anda Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ahmet Burak Erdoğan’ın Bilal, Sümeyye ve Esra adında da üç kardeşi daha bulunmaktadır. 

Eğitimi 

Ahmet Burak Erdoğan ilk önce Kaptanpaşa İlkokulunda okudu. Daha sonra Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden mezun olan Erdoğan, eğitimine İstanbul’da bir vakıf üniversitesi olan Bilgi Üniversite’sinde devam etti. Buradan da İngiltere’nin başkenti Londra’da ekonomi üzerine çeşitli dersler aldı. 

Askerlikten Muaf Oluşu 

Ahmet Burak Erdoğan İngiltere’deki eğitiminden sonra Türkiye’ye askerlik görevini yerine getirmesi için çağrılmış fakat Kasımpaşa Askeri Hastanesinin verdiği rapor doğrultusunda askerlikten muaf tutulmuştur. 

Evliliği 

Ahmet Burak Erdoğan, Rizeli Ketenci ailesinin kızı ve aynı zamanda Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden sınıf arkadaşı olan Sema Ketenci ile 23 Şubat 2001 tarihinde evlendi. Erdoğan’ın nikah şahitliğini ise Recai Kutan ve Muhsin Yazıcıoğlu yaptı. Recep Tayyip Erdoğan’ın dünürü; vakti zamanında taksicilik yapmış ve daha sonra armatörlüğe terfi etmiş Osman Keteci için de ilgili yazımıza tıklayabilirsiniz:

İlginizi Çekebilir:  Cemre Polat Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Sevgilisi? Boyu? Oynadığı Diziler?

İş Hayatı 

Babası Recep Tayyip Erdoğan’ın hisselerinin bulunması nedeniyle Ülker Grubunun ürünlerinin dağıtımını yapan Yenidoğan Gıda Pazarlama ve Ticaret A.Ş’nin yönetim kadrosunda görev alan Ahmet Burak Erdoğan, Recep Tayyip Erdoğan’ın Ülker grubundaki hisselerini satmasının ardından amcası Mustafa Erdoğan ve halasının (Vesile İlgen; Recep Tayyip Erdoğan’ın tek kız kardeşi) eşi Ziya İlgen ile beraber 10 Nisan 2006 tarihinde Turkuaz Denizcilik ismindeki bir şirketi satın aldı ve bu şirketin ismini Bumerz Denizcilik olarak değiştirdi. 

Ahmet Burak Erdoğan daha sonra amcası Mustafa Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen’den ayrıldı ve 19 Ocak 2007 tarihinde Mert Mecit  Çetinkaya ile %50 hisseyle ortak MB Denizcilik Taşımacılık Limited Şirketi’ni kurdu. İkilinin ortaklık yaparak kurduğu MB Denizcilik Şubat 2007’de (kuruluşundan 18 gün sonra) Hasan Doğan’ın sahibi olduğu Gürgem Denizcilik isimli bir şirketten 95 metre uzunluğundaki Safran adlı bir yük gemisi satın aldı. Ahmet Burak Erdoğan ile Mert Mecit Çetinkaya’nın arasındaki ilişki Recep Tayyip Erdoğan’ın Mecit Çetinkaya’nın oğlu Mert Mecit Çetinkaya’nın nikah şahitliğini yapmasıyla başladı. Bu nikahı kıyan ise dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’tı. Kadir Topbaş’ın karıştığı Naspak Gıda yolsuzluğu için ilgili yazımıza tıklayabilirsiniz:

İlginizi Çekebilir:  Feyyaz Yiğit Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır?

Bir süre iş hayatındaki gelişmeleri medyadan izole eden Ahmet Burak Erdoğan daha sonra 2012 yılında 170 metre uzunluğunda; 23 metre genişliğindeki kuru yük gemisi olan Eternal Confidence ismindeki bir gemiyi aldı ve geminin ismini Sakarya olarak değiştirdi. 

Burak Erdoğan, 2012 yılının başında 2. gemisi 170 metre uzunluğunda, 23 metre genişliğindeki kuru yük gemisi Eternal Confidence isimli gemiyi satın alarak adını “Sakarya” olarak değiştirdi.

12 Mart 2012 tarihinde ise sermaye artışına giden Ahmet Burak Erdoğan, MB Denizcilik şirketinin sermayesini 2 milyon 650 bin TL’ye yükseltti ve şirketin %99 hissesini Mert Mecit Çetinkaya’dan satın aldı. 

Burak Erdoğan’ın satın alımdan sonra sahip olduğu şirketi daha sonra sırasıyla G. İnebolu, Cihan, Bosna ve Pretty isimli gemileri filoya kattı.

Burak Erdoğan’nın sahip olduğu 5 geminin toplam taşıma kapasitesi 92 bin ton. Buna karşın yeni sahip olduğu Pretty (Cici) adlı gemi tek başına 91 bin 971 ton yük taşıyabiliyor. Mert Mecit Çetinkaya hakkında detaylı bilgi almak için Mert Mecit Çetinkaya başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Sevim Tanürek Olayı 

İstanbul Şişli’deki Abide-i Hürriyet Caddesi üzerindeki bir yaya geçidinde karşıdan karşıya geçmekte olan Klasik Türk Müziği sanatçısı Sevim Tanürek’e Opel marka bir araçla çarpan Ahmet Burak Erdoğan, Tanürek’in ölümüne neden olmuş ve bu kazadan sonra Bilgi Üniversite’sindeki eğitimini yarıda bırakıp İngiltere’ye gitmiştir. Detaylı bilgiler için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Sevim Tanürek Kimdir? Nasıl ve Ne Zaman Öldü? Ölüm Nedeni Nedir?

Bu kazada Ahmet Burak Erdoğan’a kusursuzluk raporu veren dönemin Adli Tıp Kurumu İhtisas Başkanı Eyüp Çakmak için de ilgili yazımıza tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Gaga Bulut Kimdir? Gerçek Adı Nedir? Neden Gözaltına Alındı?

Kırmızı Çizgi&Yorumlar

Erdoğan ailesinin en karanlık ismi; kara kutusu. Kendisi ve ne yaptığı hakkında elle tutulur, kayda değer herhangi bir bilgi yok. Kendisine dair bilinen en son bilgiler bundan yaklaşık 10 sene önce. Üstelik kendisi, babası Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı ve başbakan sıfatıyla görevde olduğu Türkiye’ye adım atmaktan adeta çekiniyor. Her ne kadar geçmişi kirli biri olsa da Türkiye’ye gelse krallar gibi yaşayabilir. Fakat kendisi “sıkı bir emir verilmişçesine” bulunduğu yerden gelmiyor. 

Birtakım rivayetlere göre ise Recep Tayyip Erdoğan, kendisine bir daha hiç Türkiye’ye gelmemesi yönünde bir emir vermiş. 

Özellikle Muharrem İnce’nin Elazığ mitinginde yaptığı konuşmada “Sevim Tanürek cinayetini konuşalım istersen” ifadelerine yer vermesiyle Ahmet Burak Erdoğan yeniden gündem oldu. Tıpkı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşleri gibi kendisinin hakkında da bilgiler sır gibi saklanıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara