1 Mayıs ve Gerçek İşçiler

Bugün günlerden emek ve dayanışma günü. Tüm işçi kardeşlerimizin, arkadaşlarımızın, büyüklerimizin 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlu olsun. Tüm dünyada kutlanan bu bayram özünde en önemli bayramlardan biridir. Gerçi her özel gün gibi bugün de sadece bir gün olarak kalmamalı. Örneğin annelerin sadece Anneler gününde, sevgililerin yalnız sevgililer gününde hatırlanmaması gibi. Elbette tabiat 1 Mayısı herhangi bir şekilde ayırmamış. Bugün de tıpkı diğer günler gibi geçip gitmeye veya dolu dolu yaşanmaya mahkum bir gün. Girizgahı fazla uzun tutmadan gerçek işçilerin kim olduğu hakkında değerlendirmeler yapmak istiyorum.

Efendim öncelikle bugünü bahane edip polise Molotof atan, polisi taşlayan, çöp konteynırlarını deviren insanlar, insancıklar, Vandallar gerçek işçiler değillerdir. Sosyalist veya komünist düzenin en önemli argümanı hepinizin malumudur ki işçilerdir. Komünizm ve sosyalizmin ön gördüğü en önemli unsur devrimdir. Sürekli devrim veya tek ülkede devrim gibi birbirinden farklı devrimler bu sistemin olmazsa olmazıdır. Devrim fikri veya anarşizmle birleşen bu fikirlerin en önemli kozları ve birlikteliği sistemi yansıtan günler veya olaylardır. Ne yazık ki 1 Mayıs da bu gün ve olaylardan nasibini almıştır.

Meydanlarda yukarıda saydığım çirkin eylem ve gösterileri yapan insanların gerçek işçi olmadığını söylemeye gerek yok sanırım. Bugün bir provokasyon ve art niyet günü olmuştur. Meydanlarda gerçek anlamda işçileri görmek zordur. Gerçek işçiler haklarını sendikal hareketlerle aramalıdırlar. Türkiye’de sendikal hareketlerin başlangıç tarihi Osmanlının son zamanlarına dayanmakta. Bir ara sekteye uğrayan sendikal hareketler 1950’li yıllardan sonra özellikle ‘tatil-i eşgal’ kanununun yürürlükten çıkmasıyla tekrar hareket kazanmıştır.

Haklı sebeplerden ve haksızlıklardan ötürü yapılan hareketler saldırmaya, halkı galeyana getirmeye hatta provoke etmeye geliyorsa burada müdahale gereklidir. Halkın ve toplumsal düzenin işleyişini bozamaya teşebbüs ne suretle olursa olsun kabul edilemez bir şeydir. İşçileri savunmak için komünist olmanıza gerek yok hatta işçileri savunmak için devrimci olmanıza da gerek yok.

Bugün meydanlarda yapılamayan ama önceki yıllarda örneğine sıklıkla rastladığımız 1 Mayıs olayları tamamen art niyetlidir, işçileri kullanmaktır. Ben işçileri savunan bir insanım, işçiler üzerinden prim yapanları değil.

 

AZİMLİ BİR İŞÇİ BİN KÖLEYE BEDELDİR.

KONFÜÇYUS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.