12 Ekim Twitter’a Erişim Yasağı

Twitter’a erişim yasağı gelmiş olabilir. Zira mobil uygulamadan ve Web üzerinden de erişim şu anda yok. Ülke gündeminde bir olayın çok yer kaplaması ve devletin rahatsız olacağı bir konunun gündem olması akabinde Twitter’a erişim yasağı konuluyor. Bu sefer de ülkede sosyal etkileşimin sıfıra indirgenmesi için Twitter’a erişim yasağı getirilmiş.

Sadece VPN üzerinden bağlantının gerçekleşebildiği Twitter’da gündem, akış ve yenileme gibi iç özelliklerin hiçbirine erişim şu anda yok.

Twitter’a Erişim Yasağı Neden Getiriliyor?

Twitter son zamanların en çok kullanılan ve sosyal medya araçlarından en çok tercih edilen uygulamalar arasında. Etkileşim açısından Facebook ve Instagram’ın çok çok üzerinde yer alan Twitter, ülke meseleleri ve gündem dışı konularda da oldukça işlevsel bir göreve sahip.

Bilinmemesi ve öğrenilmemesi gereken bir olay ya da meselenin devlet eliyle engellenmesine sansür deniliyor. Bu sansürden en çok etkilenen uygulama ise Twitter. Facebook, bu etkileşimin gerisinde kalmış, Instagram ise zaten böyle bir amaç için açılmamıştı.

Ülke gündeminin nabzının tutulduğu bu mecrada yapılan bir sansürle olayın geniş kitlelere ulaşması bir nevi engellenmiş oluyor. Hükümet için bu en önemli seçenek.

Geçtiğimiz aylarda Twitter’a erişim yasağını kaldıran VPN servislerinin de yasaklanması gündeme gelmişti. Böylece sansüre sansür gibi ütopik bir fikir ortaya atılmış ama uygulanmamıştı.

Twitter’a erişim yasağının kaldırılması ancak gündemde olan bir konunun ateşinin düşmesi sonucu gerçekleşiyor. Şu anda erişim yasağı konulan konunun ne olduğu hakkında da en ufak bir bilgi yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber