İskilip Devlet Hastanesine Atıf Hoca’nın İsminin Verilmesi

Çorum’un İskilip ilçesindeki İskilip Devlet Hastanesinin adı “İskilip Atıf Hoca Devlet Hastanesi” olarak değiştirildi. Kurumun resmî Web adresinde hastanenin adı “Çorum İskilip Atıf Hoca Devlet Hastanesi” olarak geçiyor.

Milli mücadeleye karşıtlığı ile bilinen ve bu dönemdeki düşünceleri nedeniyle Atatürk tarafından idam edilen din alimi İskilipli Atıf Hoca’nın ismi böylece bir devlet hastanesinde yaşatılıyor.

İlginizi Çekebilir:  Erdoğan Küpeli Kimdir?

İskilipli Atıf Hoca, ülkenin yumuşak karnı. Kendisini seven de sevmeyen de oldukça fazla. Bir kesim onu, onurlu duruşu ve hakikati söylemesiyle överken bir diğer kesim de din tüccarlığı ve İngiliz seviciliği yapmakla suçluyor.

Böyle bir kişinin isminin doğduğu yer olan İskilip’teki bir devlet hastanesine verilmesi beraberinde birçok sorunu ortaya çıkardı. Tartışmalar böyle bir isim konulmasının gereksiz olduğu yönünde.

İlginizi Çekebilir:  Dengeleme Gazı Nedir? Dengeleme Gazı Piyasası Ne Anlama Geliyor?

Mesela İskilip’te yaşayan herkes İskilipli Atıf Hoca’yı sevmiyor. Düşüncelerini olumsuz bulan onlarca insan var. Bütün İskilip halkını tek bir kişi düşünüp böyle bir isim verilmesi iyice alevlenen bu konuya ateşle yaklaşmaktan başka bir şey değil.

Zaten isim verme konusunda yetersiz olan hükümetin böyle bir isme onay vermesi de şaşırtmadı. Mesela üçüncü köprüye Yavuz Sultan Selim’in adının verilmesi gibi.

İlginizi Çekebilir:  Başakşehir’den Sonra Bir Proje Takımı Daha: Cumhurbaşkanlığı Spor

Tıpkı bu meselede olduğu gibi o hastaneye İskilipli Atıf Hoca’nın isminin verilmesi doğru olmaz. En azından bölgedeki şehitlerin ismini vermek daha mantıklı bir hareket. Fakat burada Atıf Hoca’nın hastaneye isminin verilmesinde bir “artniyet” var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cucee sigara