5 Sene Sonra Kendinizi Nerede Görüyorsunuz?

5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz? Ya da 5 yıl sonra kendinizi nerede görmek istersiniz? 1 yıl çok az. 10 yıl da epey fazla ama 5 yıl ideal. 5’te herkes fit.

Öğrenciyseniz, 5 yıla okulunuz biter. İş arama telaşıyla yaşamaya başlarsınız. Malum burası Kurtlar Sofrası. Elinizi çabuk tutmazsanız birileri sizden önce davranabilir. Okuldan sonra askerlik ya da evlilik en kısa yoldan ölüm alternatifi. Ömrü zehir etmek için böyle bir yol izleyebilirsiniz. Ama öğrencilikten terfi edip doğrudan hayata ne derece mantıklı tartışılır.

Askerden gelmişseniz önünüzde çok da fazla seçenek durmuyor. Babadan zengin değilseniz ya da saksıda bitki değilseniz ömrünüzü idame ettirmek için paraya, dolayısıyla çalışmaya ihtiyacınız var. Ya evlilik ya da yine iş kovalamaca.

Kadınsanız işiniz erkeklere göre çok daha zor. Kendinize zengin bir koca bulmaya bakın hanımlar. Ya da üniversite mezunuysanız iş aramaya devam edin. Yoksa beyaz Tutku marka atletli kocişinize bıçağın ucuyla elma verirken hayal edin kendinizi. Nasıl? Çok kötü değil mi? E bir de çocuk var. Her sabah erken kalkma zorunluluğu var. Sorumluluk var. Var da var.

Otuzlu yaşlara merdiven dayamışsanız ve erkekseniz birileri size “evlilik”, “hadi oğlum askere git de gel”, “ben torun sevmek istiyorum” gibisinden laflar edecek ve yaşınızın olgunluğuyla bunlar size daha çok dokunacak.

Otuzlu yaşlara merdiven dayamışsanız ve üstüne kadınsanız, hayat sizin için daha zor. Neden mi? Türk toplumu, kadınlara erkeklerden daha çok baskı yapar, onu erkekten daha çok sıkıştırır. Erkek otuzunda rahatça evlenebilir ama kadın, otuzunu geçmişse “dedikodu” başlar. Malum, erkeklerin yapınca “olur, erkek adamdır” kadınlar yapınca “vay orospu” denilen cümlelerle kurulu bir yaşam. Üzgünüz hanımlar, gerçeklerle yüzleşmek zordur.

İş Hayatında Başarılı Olmanın 4 Altın Kuralı

 

Kısacası beş yıl sonra herkes kendini bir yerlerde görmeye şimdiden başlasın. Zira beş sene sonrası, çoğu şey için geç olabilir. İnsanın şimdiden beş sene sonrasını düşünmesi elbette ki ruhsal hastalıklara sebep fakat yarının ne olacağının bilinmediği dünyada yaşıyor ve Türkiye’de ikamet ediyorsanız evet, 5 sene sonrasını düşünmek gerekir. Ne oldum dememeli insan; ne olacağım demeli. Sözün özü, özet budur.

“Kendinizi 5 sene sonra, en iyi yaptığınız işte bir meslek sahibi olarak görün” gibi klasik kişisel gelişimci laf kalabalıklarından çok insana düşünmesi için bir durak verelim: 5 sene sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: