ABD’den F-35 Yaptırımı

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığının yazılı açıklamasında iki Türk bakanın ülkedeki mal varlıklarına el konulmasının ardından bir yaptırım kararı da F-35’lere geldi. ABD, Türkiye’ye satılması planlaman F-35’lerin satışını iptal etti. 

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu, Rusya’dan S-400 aldığı gerekçesiyle daha önceden komisyondan geçirdiği Türkiye’ye karşı F-35 savaş uçaklarında yaptırım uygulanmasına dair kararı Genel Kurul’da 87 oya karşı 10 oyla kabul etti. 

Amerikan Senatosunun kararı kabul etmesinin ardından F-35 yaptırımları konusunda tek onay mercii olarak ABD Başkanı Donald Trump kaldı. Trump eğer bu kararı onaylarsa Türkiye’ye satılması beklenen F-35’lerin satışı iptal edilecek. Amerika Birleşik Devletleri, aynı gün iki Türk bakana da yaptırım kararı almıştı. 

Trump’ın Kararı Veto Etmesi Zor Görünüyor

F-35’lerin satışına ilişkin yaptırım kararı, Amerika Birleşik Devletleri’nin 765 milyar dolarlık savunma politikası bütçesine dahil edildiğinden Başkan Trump’ın bu kararı veto etmesi zor görünüyor. Fakat Amerika Birleşik Devletleri, yasa çıkarma sisteminde, bu tarz kararlar kongre onayından sonra, başkan imzası aşamasındayken de değişebiliyor.

Ancak aynı gün içerisinde alınan iki Türk bakana ilişkin yaptırım kararı, Türkiye’de tutuklu bulunan Rahip Brunson’un akıbeti göz önünde bulundurulduğunda Başkan Trump’ın bu konuda yumuşamaya gitmeyeceği öngörülüyor. 

Kaynak: Sputnik Türkiye 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: