Abdülhamit Han’ın İçtiği Sigara: Ateshian

Osmanlı İmparatoru Majesteleri II. Abdülhamit’in içtiği sigara: Ateshian (Ateşyan)

 

Oldukça farklı ve dikkat çeken bu ilan, bir döneme ışık tutuyor. ‘Ateshian’ marka sigaradan içiyor ve sigara kesinlikle saf Türk tütününden yapılıyor. Aynı zamanda ilanın ilk paragrafında sigaranın bağımlılık yapmadığına vurgu yapılmış.

İki paragrafın ortasında kalın harflerle yazılmış bölümde ise sigaranın saf, lezzetli ve zararsız olduğu söyleniyor. Hemen altındaki paragrafta ise sigaranın nerelerden tedarik edilebileceğine yer vermiş ve aynı zamanda 25 Cent’e satıldığı da buradan anlaşılabiliyor.

Bir aşağısında ise sigaranın memnuniyet garantisi altında olduğuna yer verilmiştir. En alt kısımda yazılı şehir isimleri ise muhtemelen satışının yapıldığı yerler.

Kadın figürü olması nedeniyle çok büyük ihtimal bu ilanın İstanbul ve Osmanlı Devleti sınırlarında içerisinde yayımlanmamıştır. Daha çok Batı devletlerimde reklamı yapılmış olması muhtemel.  Zaten Osmanlı topraklarında o dönemler yabancı dil olarak İngilizce değil Fransızca konuşulurdu. Bu gösteriyor ki sigara reklamı ABD’li bir firmaya ait.

Akıllara şu soru takılabilir: Abdülhamit Han sigara içer miydi? Cevabı kızı Ayşe Sultan’ın hatıralarından verelim.

Hastalığından sonra profesör Bergmann’ın tavsiyesi üzerine Almanya’dan Frederik maden suyu getirtmeye başlamıştı. Bu maden sulu sütten biraz sonra kahve ve sigarasını içer, sonra doğruca Harem dairesine geçer, oradan selamlığa çıkar, masasının başına oturup Baş katip Paşa’yı isterdi.

2 thoughts on “Abdülhamit Han’ın İçtiği Sigara: Ateshian

 • Ocak 19, 2017 tarihinde, saat 14:05
  Permalink

  Ulu Hakanin piyona çaldığı doğru mu? Doğruysan neleri çaldığı teşekkürler.

  Yanıtla
  • Ocak 19, 2017 tarihinde, saat 18:16
   Permalink

   Konuyla ilgili olarak ertesi gün Abdülhamit ve musiki meselesine dair bir yazı paylaşacağız Ali Bey ama Abdülhamit’in Çırağan Sarayında Guatelli’den piyano dersi aldığı ve II. Mahmut zamanında açılan Mızıka-i Hümayun’a büyük önem verdiği bilinmektedir. Sayfamızda bu konuyla ilgili detaylı açıklama yapılacaktır, takipte kalın. İyi akşamlar.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.