Dünyanın En Büyük Mozaik Tablosu

Geçtiğimiz aylarda, Emevi halifelerinden Hişam bin Abdülmelik’in sarayın zeminine yaptırdığı Hayat Ağacı adı verilen mozaik tablo sanatseverlerin, arkeologların ve tarihçilerin ilgiyle takip ettiği çalışmaların sonucunda, yaklaşık altı yıl sonra ziyaretine açıldı.

Tablo 1400 yıl öncesine ait, oldukça güzel dizayn edilmiş, 38 birleşik parçadan ve yaklaşık 21 farklı renkten oluşan bu mozaik aynı zamanda dünyanın en büyük mozaik tablosu olma özelliğini taşıyor. Tablo tam 827 metre karelik bir alanı kapsamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Purizm Nedir? Sanatta ve Dilde Purizm Yaklaşımları

Halife Hişam, Filistin’in Eriha kentindeki sarayının banyosunun zeminine bir mozaiğin yapılmasını istemiş ve şeklinden dolayı mozaiğe ‘Hayat Ağacı’ ismi verilmiştir. Restorasyon çalışmalarının ardından 2016 yılı içerisinde meraklı sanatseverlerin yoğun akınına uğramıştır.

Tabloda aynı zamanda bir ağaç ve ağacın etrafında üç ceylan bulunmaktadır. Ceylanlardan biri bir aslan tarafından avlanırken diğer iki ceylanın ise gayet huzurlu ve sakin oldukları göze çarpıyor. İki ceylanın aslında ağacın yapraklarını yemesi, ağaca ‘Hayat Ağacı’ denilmesinin hikayesini oluşturmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Müze Nedir? Müzenin Tanımı (ICOM)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat