Sosyoloji

Aile Her Zaman Biyolojik Değildir

Aile her zaman biyolojik değil der dururdu bi hocamız. Sürekli bunu der ve nerdeyse her dersinde tekrarlardı. Bastırarak söylerdi özellikle anlayalım diye. Elbette yaşınız biraz ergenlik biraz gençlik arasındaysa pek anlam verilemezdi bu cümleye. Sonraları biraz biraz anlamaya, örneklerini görünce daha iyi ‘görmeye’ başladığımız bu mesele benim şimdilerde bunu tekrarlayan hoca gibi her gün tekrarlıyorum: Aile her zaman biyolojik değildir.
Bazen öyle dostluklar, öyle arkadaşlıklar kurarsınız ki aileniz gibi samimiyet bulursunuz o ilişkilerde. Kan bağı, insan için en değerli olguların başında gelir. Duygusallıklarda, tercihlerde, karar verme aşamasında kan bağı önemli bir hale bürünür. Aile ise kan bağının en bariz şekilde örneklerine rastlandığı bir kurumdur. Anne, baba ve kardeşler kan bağının neticesinde birbirine sıkı sıkıya bağlı kalır. Anne çocuklarına, çocuklar ebeveynlerine karşı ölene kadar bir duygu içerisinde olurlar. Bu duyguya ister metanet deyin, ister sadakat deyin, ister saygı deyin fark etmez. Sonuçta mükemmel bir duygusal bütünlük vardır.

Fakat bazı zamanlar kan bağı olmadığınız insanlar sizden biri gibi gelir ve kendinizi birilerine çok yakın hissedersiniz. Bazen bir kuruma karşı, bazen reel bir kişiye karşı böyle hissettiğiniz olmuştur. Buradaki temel kaynak kişi ve kurumun aileyi ne derece yansıttığıyla ilgilidir. Bir kişi ailenizdeki ilişkiyle ne kadar örtüşen bir duygu ve yaklaşıma sahipse o kadar çok kendinizi yakın hissedersiniz birilerine.

Aileden biri gibidir dediğimiz insanlar ve tanış olduğumuz dostlar vardır. Aile içlerinde yer alan güven duygusu sözünü ettiğim bu insanlarda da oluşur. Güven, bir insanın ulaşabileceği en son mertebedir. Aile ise bu duygunun hat safhada yaşandığı bir kurumdur.

Aile ise ikiye ayrılır ve sonra bunlar bir noktada birleşir. İlki bir insanın mevcut ailesidir. Bu ailesini insan kazanmaya değil korumaya uğraşır. Diğer aile çeşidi ise gelecekteki ailedir. Bu aileyi insan korumaya değil, kurmaya çalışır. Kurulan gelecekteki aile insanın mevcut ailesi olur. Kaygı ve stresin, gelecek endişesinin altında çoğu zaman gelecekteki aileyi kurma yolunda yaşanan aksaklıklar yatar. Bu yolda insanın en büyük destekçisi mevcut ailesidir. Diğer en büyük destekçisi ise biyolojik olmayan ailesidir.

Her insanın karşısına biyolojik olmayan, aile diye nitelendirdiği insanlar çıkar. Ve insanlar bunu keşfederler. Bazen bu fırsattır ve kaçıranlar veya tam tersi değerini bilmeyenler olur. Bulanlardan ve değerini bilenlerden olmak dileğiyle.

Güzel Günler….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.