El Greco’nun “Baptism of Christ” (İsa’nın Vaftiz Edilişi) Adlı Tablosu

Domenikos Theotokopoulos, bir diğer ifadeyle El Greco. Onu daha çok heykelleri ile bilsek de kendisini ön plana çıkaran bir başka mahareti de resim üzerine olmuştur. Dini temaları işlemede ve bunu eserlerine kullanmakta usta bir ressam ve heykeltıraş olan El Greco, yaptığı eserlerle insanların dine olan algısını değiştirdi. Bu yazımızda kısaca El Greco’nun Baptism of Christ yani İsa’nın Vaftiz Edilişi adlı tablodan bahsedeceğiz. El Greco, bu eserini 27 yaşında tamamlamıştır. 

İspanyol Rönesansının önde gelen isimlerinden biri olan El Greco, (İngilizce The Greek) “Yunan” anlamına gelen bu ismi eserlerinde kullandığı Yunanca imzasından almıştır. 1614 yılında hayatını kaybeden usta ressam El Greco, tam anlamıyla tarihi net olmasa da eseri 1568 veya 1570 senesinde tamamlamıştır. 

Eserin orijinal ismi “Battesimo di Cristo” olmakla beraber bu tablo, İncil’de Hazreti İsa’nın vaftiz edilişinin El Greco tarafından yorumlanmış halidir. 

Eserin Teknik Özellikleri 

El Greco’nun bu eseri 24 x 18 cm boyutlarında bir kanvas üzerine “yağlıboya” kullanılarak resmedilmiştir. 

Eserde Saint John yani Hazreti Yahya’nın İsa’yı vaftiz ettiğini görüyoruz. İncil’de geçen bölümler ışığında bu olay şöyle gelişmiştir: 

Şu anda Ürdün toprakları içinde bulunan Şeria Irmağı’na gelen Hazreti İsa, Yahya’dan kendisini kutsamasını, vaftiz etmesini ister. Yahya, İsa’ya şöyle der:

İlginizi Çekebilir:  Salvador Dali: Belleğin Azmi

Senin beni vaftiz etmen gerekirken sen bana geldin

Hazreti İsa ise bunun böyle olması gerektiğini söyler ve Hazreti Yahya, İsa’nın bu emrini yerine getirir ve nehrin kıyısında İsa’yı vaftiz eder. 

Tablonun hemen üst tarafında bulunan yerde alevler içinde bir güvercin göze çarpıyor. Tablodaki en dikkat çekici noktalardan biri olan bu beyaz güvercin, normal kanının aksine barışı simgelemeyen, barışla ilgisi olmayan bir detay. 

Burada yine İncile başvuruyoruz. İncil’e göre Yahya, Hazreti İsa’yı vaftiz ettiği esnada gök yarılıyor ve gökten bir beyaz güvercin gelir. Bu beyaz güvercin, Tanrı’nın ruhu, yani Kutsal Ruhtur. Hazreti Yahya’nın İsa’yı vaftiz etmesinden sonra güvercin. Yahya’nın elindeki yılanı öldürür ve insanların kötü ruhlardan arınmasını temsil eder.

İlginizi Çekebilir:  Deniz Aşığı Ressam: Aivazovsky ve Sea Coast

Resimde ortada, merkezde yer alan Hazreti İsa, ellerini birleştirmiş ve yine İncil’e göre ateşle ve Kutsal Ruh ile vaftiz edilecektir. Resimde, yukarıda da belirttiğimiz üzere güvercin, kutsal ruhu temsil eder. 

Tablonun merkezinde yer alan iç melek bulunuyor ve bu üç meleğin de kanatları beyaz renkte değil. Soldan ilk  melek, pelerini tutmazken diğer iki melek, vaftiz edilen Hazreti İsa’nın pelerinin tutmaktadır. 

El Greco Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara