Hukuk

Anayasa Mahkemesine Üye Seçilebilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Anayasa mahkemesine üye seçilebilmek için gerekli olan kriterler nelerdir? Anayasa mahkemesine üye seçilebilmek için hangi şartları yerine getirmek gerekiyor? Daha önceki yazılarımızda Anayasa Mahkemesi hakkında çeşitli yazılar kaleme almıştık. Bu yazımızda ise kısaca Anayasa Mahkemesine üye seçilebilmek için gerekli olan şartlardan söz edeceğiz.

Anayasa Mahkemesine Üye Seçilebilmek İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

  • Kırk beş yaşının doldurulmuş olması gerekir. 
  • Yükseköğretim kurumları öğretim üyelerinin ”profesör” veya ”doçent” ünvanını kazanmış olması gerekir.
  • Avukatların en az ”yirmi yıl” fiilen avukatlık yapmış olması gerekir. 
  • Üst düzey/kademe yöneticilerin ”yükseköğrenim” görmüş veya en az yirmi yıl kamu hizmetinde fiilen çalışmış olması gerekir.
  • Birinci sınıf hakim ve savcıların adaylık dahil en az yirmi yıl çalışmış olması gerekir. 
  • Anayasa Mahkemesi üyeleri arasından gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğu ile dört yıl için başkan ve iki başkanvekili seçilir. Süresi bitenler yeniden seçilebilirler.
  • Anayasa Mahkemesi, üyeleri atmış beş yaşını doldurunca emekliye ayrılırlar. Zorunlu emeklilik yaşından önce görev süresi dolan üyelerin başka bir göreve çalışmaları ve özlük işleri kanunla düzenlenir. 
  • Anayasa mahkemesi üyeliği, bir üyenin hakimlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir suç nedeniyle hüküm giymesi halinde kendiliğinden; görevi sağlık sorunları nedeniyle yerine getiremeyeceğine kannat getirildiğinde ise Anayasa Mahkemesi üye tam sayısının salt çoğunluğunun kararı ile son erer.

Anayasa mahkemesine üye seçilebilmek için gerekli olan şartlar yukarıda belirtilmiştir. Anayasa mahkemesi hakkında detaylı bilgiler almak için sitemizin ”Hukuk” kategorisine tıklayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds